Aktuality

3. 4. Natočili jsme nový spot pro Meeting Brno 2019

Hlavní osobností letošního ročníku je pan Milan Uhde, významný český spisovatel, dramatik, scénarista a politik. Přizvali jsme také další známé tváře, Adélu Elbel, Táňu Malíkovou a Michala Isteníka.

28. 3. Příprava nové stezky: Po stopách rodiny Löw-Beer

S Danielem Löw-Beerem připravujeme novou stezku, v rámci které se budete moci seznámit s autentickými příběhy rodiny Löw-Beer a dozvíte se také o chystaném zbudování památníku Schindlerovy Archy, holocaustu a Löw-Beerovy textilní továrny v Brněnci.

5.3. Nový vizuál pro Meeting Brno 2019

S radostí vám představujeme vizuál pro Meeting Brno 2019, jehož autorem je Martin Hrdina. Festival pro vás letos chystáme v termínu 29/5 – 9/6. Čtvrtý ročník festivalu se věnuje hodnotě svobody, kterou jsme před třiceti lety získali. Připomeneme boje za svobodu před rokem 1989 a budeme se zamýšlet nad naší odpovědností ve svobodném státě. Na Meeting Brno přijede řada zajímavých zahraničních i tuzemských hostů a jako každý rok pro vás připravujeme poutavá diskusní fóra,výstavy, divadlo, filmy, hudbu, ale také pouť smíření a mnoho dalšího.

21. 2. Projekt Schindlerova archa 

Daniel Löw-Beer představil ve vile  Löw-Beer projekt nadace Archa – rodiny Löw-Beer a Oskara Schindlera. Příběh továrny v Brněnci, která do roku 1938 patřila rodině Löw-Beerů a poté byla ukradena nacisty, je známý díky filmu Stevena Spielberga Schindlerův seznam. Během války zde byl vybudován koncentrační tábor jako pobočka KT Gross-Rosen a právě sem převezl Oskar Schindler koncem války více než tisíc židovských vězňů, které tak zachránil před smrtí. Díky setkání rodin Löw-Beer, Stiassny a Tugendhat, které se uskutečnilo v rámci Meetingu Brno v roce 2017, se po více než osmdesáti letech potomci těchto rodin vrátili zpátky do České republiky. A tehdy vznikla myšlenka na záchranu chátrajícího areálu v Brněnci a vybudování muzea. Nadace Archa Löw-Beer & Schindler Foundation si klade za cíl v roce 2021 zprovoznit první část areálu a otevřít příběh Schindlera a Schindlerovy archy v hlavní budově.

20. 2. Vyznamenání pro Ing. Petra Vokřála

Ing. Petr Vokřál, bývalý primátor města Brna, převzal ve středu 20. 2. z rukou rakouského velvyslance Alexandera Grubmayra vyznamenání za rozvoj česko-rakouských vztahů a za podporu historického smíření s německy mluvícími vyhnanci z Brna po druhé světové válce. Čestné ocenění mu udělil prezident Alexander Van der Bellen. Společně jsme se tohoto slavnostního předání zúčastnili s Petrem Kalouskem a Jaroslavem Ostrčilíkem. Nejvíce nás těší, že náš tým mohl být v roce 2015 na začátku aktivit, za něž byl pan Petr Vokřál vyznamenán. Právě z nich totiž později vznikl festival Meeting Brno. Panu Vokřálovi gratulujeme a děkujeme za veškerou dosavadní spolupráci a podporu.