Domů Events Hugo Iltis pro Johanna Gregora Mendela

Hugo Iltis pro Johanna Gregora Mendela

„Společné slavnostní představení německé a české operní scény v městském divadle se našim hostům mohlo jevit jako úctyhodný umělecký výkon – pro nás, kdo jsme, tak jako Mendel, v tomto městě doma, pro nás znamenalo víc. Co se v naší zemi, kde nacionalistické šílenství učinilo ze dvou zdatných národů zavilé nepřátele, dalo do té doby považovat za čistě nemožné, (…) to se stalo reálnou skutečností a tím zároveň největším kulturním obohacením, jaké Mendelovy oslavy mohly Mendelovu domovu přinést.“ Takto komentuje brněnský biolog Hugo Iltis česko-německé hudební představení realizované v roce 1922 v rámci oslav 100. výročí narození Gregora Johanna Mendela. Hugo Iltis (1882 Brno – 1952 Fredericksburg, Virginia) byl hlavním organizátorem těchto oslav a také iniciátorem zmíněné spolupráce českého a německého divadla, zejména však napsal první mezinárodně uznávanou monografii o Mendelovi a vytvořil v Brně cennou mendelovskou sbírku, dodnes z velké části uchovávanou v brněnských muzeích.

Nyní, o sto let později od zmiňovaných oslav, festival Meeting Brno přiváží do Brna komorní orchestr Akademie věd k uctění památky J. G. Mendela a Huga Iltise. Komorní orchestr je neprofesionální těleso složené z aktivních muzikantů z různých částí světa a současně vědců z mnoha vědních oborů, které pojí láska k umění a vědě.

Program koncertu není kopií koncertu konaného v roce 1922. Jde o dialog české a německé hudby J. S. Bacha, Antonína Dvořáka a s Brnem spjatých autorů Bohuslava Martinů a jeho žačky Vítězslavy Kaprálové, jež byla první skladatelkou světového formátu.

Festival mimo koncert komorního orchestru Akademie věd připravuje unikátní výstavu Hugo Iltis pro Mendela, světovou premiéru inscenace inspirované Iltisovým životem a položení kamenu zmizelých za Huga Iltise a jeho rodinu.

Pořad se koná ve spolupráci s Orchestrem Akademie věd.

Vstup zdarma. Omezená kapacita. Doporučujeme rezervaci níže na této stránce.

 • 00

  dny

 • 00

  hodiny

 • 00

  minuty

 • 00

  vteřiny

Rezervovat událost

K dispozici Vstupenky: Neomezené
Vstupenka je vyprodána. Můžete vyzkoušet jinou vstupenku nebo jiné datum.

Datum

24.07.22

Čas

19:00

Umístění

Alfa pasáž
Poštovská 6
Rezervovat