Domů Events Pouť smíření

Pouť smíření

Již po sedmnácté se vydáme po stopách více než dvaceti tisíc Brňanů, kteří byli před 77 lety hnáni směrem k rakouským hranicím. Zatímco práceschopní muži museli zůstat ve městě na nucené práce, do průvodu byly nahnány ženy, děti a starci. Na cestě a v následujících dnech a týdnech útrapám podlehlo nejméně 1700 z nich.

Od roku 2015 jdeme symbolicky proti směru historického pochodu, tedy od hromadného hrobu v Pohořelicích zpět do zahrady augustiniánů na Starém Brně. V ambitu kláštera letos bude možné zhlédnout výstavu nevšedním způsobem seznamující s klíčovým historickým dokumentem brněnského vyhnání, s vyhláškou Národního výboru pro Velké Brno z 30. května 1945. Před šesti lety brněnští zastupitelé v souvislosti s Poutí přijali Deklaraci smíření a společné budoucnosti, která se stala historickým milníkem v procesu vypořádání se české společnosti s touto kapitolou našich dějin.

Také letošní Pouť bude jedinečným zážitkem a příležitostí pro neopakovatelná setkání. Akce se zúčastní pamětníci i osobností veřejného života z České republiky, Německa a Rakouska. Formou stánků se představí a doprovodný program nabídnou organizace činné na poli česko-německých a česko-rakouských vztahů.

Účastníci se mohou k průvodu libovolně přidat či se od něj odpojit díky zvláštním autobusovým linkám, které budou po celou dobu kyvadlově jezdit podél trasy. Jízdní řád autobusů naleznete zde; mapu pouti zde.

Program akce:

8:30 Brno, Mendlovo náměstí – odjezd prvních autobusů s účastníky

9:00 Brno, Mendlovo náměstí – odjezd dalších autobusů

9:30 Pohořelice – úvodní slovo a uctění památky obětí, vypravení se na cestu

12:00 Ledce

14:00 – 14:30 Rajhrad – stánek s informacemi, vodou a občerstvením na křižovatce Masarykova-Štefánikova

16:30 Modřice – stánek s vodou a informacemi před Městskou halou

17:00 Gymnázium Brno, Vídeňská, příspěvková organizace – stánek s vodou a občerstvením (pochod dorazí kolem 17:45)

Účastníci se mohou k průvodu libovolně přidat či se od něj odpojit díky zvláštním autobusovým linkám, které budou po celou dobu kyvadlově jezdit podél trasy.

Vstup zdarma. Omezená kapacita. Doporučujeme rezervaci níže na této stránce.

 • 00

  dny

 • 00

  hodiny

 • 00

  minuty

 • 00

  vteřiny

Rezervovat událost

Vstupenka
K dispozici Vstupenky: Neomezené
Vstupenka Vstupenka je vyprodána. Můžete vyzkoušet jinou vstupenku nebo jiné datum.

Datum

23.07.22

Čas

Celý den
Rezervovat