Pouť smíření 12. září 2020

Již po čtrnácté se vydáme po stopách více než dvaceti tisíc Brňanů, kteří byli před 75 lety hnáni směrem k rakouským hranicím. Zatímco práceschopní muži museli zůstat ve městě na nucené práce, do průvodu byly nahnány ženy, děti a starci. Na cestě a v následujících dnech a týdnech útrapám podlehlo nejméně 1700 z nich.

Od roku 2015 jdeme symbolicky proti směru historického pochodu, tedy od hromadného hrobu v Pohořelicích zpět do zahrady augustiniánů na Starém Brně. Před pěti lety brněnští zastupitelé v souvislosti s Poutí přijali Deklaraci smíření a společné budoucnosti, která se stala historickým milníkem v procesu vypořádání se české společnosti s touto kapitolou našich dějin.

Také letošní Pouť bude jedinečným zážitkem a příležitostí pro neopakovatelná setkání. Akce se zúčastní desítky pamětníků i osobností veřejného života z České republiky, Rakouska a Německa. Formou stánků se představí a doprovodný program nabídnou organizace činné na poli česko-německých a česko-rakouských vztahů. 

Účastníci se mohou k průvodu libovolně přidat či se od něj odpojit díky zvláštním autobusovým linkám, které budou po celou dobu kyvadlově jezdit podél trasy.
Jízdní řád autobusů naleznete zde.

Mapa pouti zde.

V den Pouti smíření proběhne v Brně na Lesné slavnostní žehnání nově zbudovaného kostela blahoslavené Marie Restituty. Letošní Pouť proto bude věnována také připomínce této řádové sestry a brněnské rodačky, která se postavila na odpor nacistickému teroru a stala se jeho obětí. Zájemce o účast na bohoslužbě (11:00) dopravíme na Lesnou přímým spojem od smírčího kříže v Pohořelicích.

Projekt Pouť smíření 2020, reg. č. KPF-02-173, je spolufinancován z prostředků Fondu malých projektů pro program INTERREG V-A Rakousko – Česká republika.

Program akce: 

8:30 Brno – Odjezd prvních autobusů s účastníky z Mendelova náměstí podél pivovaru

9:00 Brno – Odjezd dalších autobusů z Mendelova náměstí

9:30 Pohořelice – Úvodní slovo a uctění památky obětí, vypravení se na cestu

12:00 Ledce (10 km)

14:00 – 14:30 Rajhrad (17 km) – Stánek s informacemi, vodou a občerstvením na křižovatce Masarykova-Štefánikova

16:30 Modřice (24 km) – Stánek s vodou a informacemi před Městskou halou

17:00 Gymnázium Brno, Vídeňská, příspěvková organizace (30 km) – Stánek s vodou a občerstvením, koncert kapely (pochod dorazí kolem 17:45)

18:00 Brno, Mendlovo náměstí (32 km) – Slavnostní projevy a hudební doprovod

19:00 – 21:00 Koncert v Augustiniánském opatství na Starém Brně, Mendlovo náměstí

Účastníci se mohou k průvodu libovolně přidat či se od něj odpojit díky zvláštním autobusovým linkám, které budou po celou dobu kyvadlově jezdit podél trasy.

Podívejte se na fotky z Poutě smíření z roku 2019.