Pouť smíření 31. července 2021

Již po patnácté se vydáme po stopách více než dvaceti tisíc Brňanů, kteří byli před 75 lety hnáni směrem k rakouským hranicím. Zatímco práceschopní muži museli zůstat ve městě na nucené práce, do průvodu byly nahnány ženy, děti a starci. Na cestě a v následujících dnech a týdnech útrapám podlehlo nejméně 1700 z nich.

Od roku 2015 jdeme symbolicky proti směru historického pochodu, tedy od hromadného hrobu v Pohořelicích zpět do zahrady augustiniánů na Starém Brně. Před pěti lety brněnští zastupitelé v souvislosti s Poutí přijali Deklaraci smíření a společné budoucnosti, která se stala historickým milníkem v procesu vypořádání se české společnosti s touto kapitolou našich dějin.

Také letošní Pouť bude jedinečným zážitkem a příležitostí pro neopakovatelná setkání. Akce se zúčastní desítky pamětníků i osobností veřejného života z České republiky, Rakouska a Německa. Formou stánků se představí a doprovodný program nabídnou organizace činné na poli česko-německých a česko-rakouských vztahů. 

Letošní Pouť věnujeme podpoře běloruské občanské společnosti. V rámci zakončení Poutě smíření v zahradě opatství proto vystoupí Tomáš Petříček, ministr zahraničních věcí České republiky v letech 2018-2021, spolu se zástupci běloruské komunity.

Účastníci se mohou k průvodu libovolně přidat či se od něj odpojit díky zvláštním autobusovým linkám, které budou po celou dobu kyvadlově jezdit podél trasy. Jízdní řád autobusů naleznete zde. Mapa pouti zde.

Program akce: 

8:30 Brno, Mendlovo náměstí – odjezd prvních autobusů s účastníky

9:00 Brno, Mendlovo náměstí – odjezd dalších autobusů

9:30 Pohořelice – úvodní slovo a uctění památky obětí, vypravení se na cestu

12:00 Ledce

14:00 – 14:30 Rajhrad – stánek s informacemi, vodou a občerstvením na křižovatce Masarykova-Štefánikova

16:30 Modřice – stánek s vodou a informacemi před Městskou halou

17:00 Gymnázium Brno, Vídeňská, příspěvková organizace  – stánek s vodou a občerstvením (pochod dorazí kolem 17:45)

18:00 Brno, Mendlovo náměstí, zahrada augustiniánského opatství – slavnostní zakončení akce

Účastníci se mohou k průvodu libovolně přidat či se od něj odpojit díky zvláštním autobusovým linkám, které budou po celou dobu kyvadlově jezdit podél trasy.

Podívejte se na fotky z Poutě smíření z roku 2019.