Po stopách útěku Rudolfa Vrby a Alfréda Wetzlera z Osvětimi
Domů Events Po stopách útěku Rudolfa Vrby a Alfréda Wetzlera z Osvětimi

Po stopách útěku Rudolfa Vrby a Alfréda Wetzlera z Osvětimi

Při příležitosti 80. výročí útěku slovenských Židů Rudolfa Vrby a Alfréda Wetzlera z Osvětimi se uskuteční diskuse o tom, co připomínání jejich činu dodnes podněcuje.

Před 80 lety uprchli z Osvětimi dva slovenští Židé Rudolf Vrba a Alfred Wetzler (tehdejším jménem Walter Rosenberg). Význam jejich útěku nespočíval „jen“ v ziskání svobody. Útěk plánovali, aby světu předali zprávu o tom, co se v Osvětimi děje. Podařilo se jim dostat do Žiliny, kde tamní židovské radě podali podrobné informace o fungování osvětimského komplexu, o počtech transportů i hromadných vraždách. Jejich výpovědi, spojené do tzv. Vrbovy a Wetzlerovy zprávy, posléze pomohly zachránit tisíce maďarských Židů. Pokud by však politici zareagovali dříve, mohlo Židů přežít mnohem víc.

Odkaz jejich činu zůstává živý dodnes. Lidé každoročně putují v jejich stopách, v Nové synagoze v Žilině se konají vzpomínkové akce. Hosty diskuze budou spisovatel Fedor Gál, spisovatelka a účastnice pochodu Milena Holcová, historik Ján Hlavinka a Marek Adamov z Nové synagogy. Moderovat ji bude Michal Konečný.

Fedor Gál, sociolog, nakladavatel, spisovatel, dokumentarista a iniciátor pochodu Vrba Wetzler Memorial. Fedor Gál se narodil v ghettu Terezín, jeho otec zemřel během pochodu smrti. Fedor Gál spoluzakládal Verejnosť proti násiliu. Po revoluci začal ve vlastním nakladatelství a G plus G vydávat knihy věnované tématům menšin, jinakosti, prožitku holocaustu. Říkává, že jeho životním tématem je dialog.

Milena Holcová, spisovatelka a cestovatelka, účastnice pochodu Vrba Wetzler Memorial. Je autorkou řady cestopisů, próz, psala také scénáře pro televizní seriál Soukromé pasti.

Ján Hlavinka, historik, specializuje se zejména na dějiny holocaustu na Slovensku.

Marek Adamov, kulturolog. Spoluzaložil občanské sdružení Truc sphérique, které v Žilině organizuje kulturní, vzdělávací a komunitní program v místní Nové synagoze. Podílí se na připomínání Rudolfa Vrby a Alfréda Wetzlera.

Pořad proběhne česky a slovensky.

Pořad vzniká ve spolupráci s Muzeem města Brna a Arnoldovou vilou.

Vstup zdarma. Omezená kapacita. Doporučujeme rezervaci níže na této stránce.
Vyprodáno!

Datum

28.06.24
Expired!

Čas

17:00

Štítky

diskuze

Umístění

Arnoldova vila
Drobného 299/26
 
Podpořte nás
Sleva pro hosty festivalu u partnerského hotelu Barceló Brno Palace