Větší než cena je přátelství
Festival získal ocenění za dlouhodobou podporu porozumění a smíření mezi Čechy a Němci. Nejviditelnějším počinem v této oblasti je každoroční Pouť smíření – pochod z Pohořelic do Brna, který symbolicky obrací směr tzv. brněnského pochodu smrti z roku 1945. Ve svém projevu ředitel festivalu Petr Kalousek, iniciátor přijetí Deklarace smíření z roku 2015, poděkoval za udělené ocenění a zdůraznil, že největší hodnotou celého úsilí je vzniklé přátelství. „Z dnešního ocenění máme obrovskou radost. Ale ještě větší hodnotu pro nás má přátelství, které se mezi námi za těch deset let vytvořilo,“ uvedl Kalousek, jehož slova sklidila potlesk vestoje.
Rány se léčí společně
Předseda Sudetoněmeckého krajanského sdružení Bernd Posselt ocenil, že Češi dnes připomínají nejen vlastní oběti, ale i ty sudetoněmecké. „Rány se neléčí tím, že se člověk fixuje na vlastní osud. Rány se léčí společně. Vrátili jste nám kousek vlasti,“ zaznělo z jeho úst na adresu organizátorů festivalu.
Od výzvy k omluvě po Deklaraci smíření
Cesta ke smíření, jejímž symbolem se stal festival Meeting Brno, má své kořeny v občanských iniciativách. Již v roce 2000 vyzval Ondřej Liška tehdejší vedení města Brna k omluvě za události z května 1945. Na tuto výzvu navázal Jaroslav Ostrčilík, který začal pořádat pochody z Brna do Pohořelic jako připomínku násilného vyhnání německojazyčných obyvatel města. Zásadní impulz pak přinesla literatura – konkrétně román Vyhnání Gerty Schnirch od Kateřiny Tučkové. Právě po jeho přečtení zazněla ze strany města věta: „Mrzí nás, co se v roce 1945 stalo.“ Z tohoto postoje vzešla v roce 2015 Deklarace smíření, o jejíž přijetí se zasloužili především tehdejší primátor Petr Vokřál a jeho náměstek Matěj Hollan.
První Pouť smíření a vznik festivalu
První Pouť smíření (Versöhnungsmarsch) se konala v roce 2015. Právě tehdy došlo k historicky prvnímu osobnímu setkání organizátorů s členy sudetoněmecké komunity. Název pochodu a myšlenku symbolického otočení směru navrhli Jan Hanák a Tomáš Mozga. V témže roce vznikl i samotný festival Meeting Brno. Za jeho vznikem stáli Kateřina Tučková a David Macek, přičemž Macek přinesl inspiraci z italského festivalu Meeting Rimini, který staví na otevřeném setkávání a respektu k rozmanitosti.
Mezinárodní platforma pro dialog
Dnes je Meeting Brno respektovaným mezinárodním multižánrovým festivalem, který každoročně přináší program zaměřený na česko-německé vztahy, otázky identity, paměti, víry i svobody. Prezidentka festivalu Martina Viktorie Kopecká s Davidem Mackem ve svém vystoupení uvedli: „Meeting Brno vznikl z potřeby hledat porozumění mezi Čechy a Němci… Spojuje nás odpovědnost za Evropu a věrnost metodě, která umožnila velké evropské smíření… Dotýkáme se ran, míst, která poznamenala nenávist, smrt, rozdělení, bolest. A právě z těchto míst se v příhodný čas a s nadějí vydáváme na novou pouť, pouť smíření.“
Sudetoněmecké dny v Brně?
Festival Meeting Brno pozval účastníky v Řeznu, aby se 76. ročník Sudetoněmeckých dnů v roce 2026 konal v Brně. Výzva byla přijata s velkým ohlasem a potleskem ve stoje. Bernd Posselt následně uvedl, že možnost uspořádání akce v České republice je třeba otevřeně zvážit. Dle našeho týmu by se nejednalo pouze o symbolické gesto, ale i vzkaz proti sílícímu nacionalismu a nenávisti v Evropě.
Poděkování všem, kteří byli u toho
Děkujeme všem, kteří festival v průběhu let podporují, zástupcům města Brna a Jihomoravského kraje, partnerům, umělcům a dobrovolníkům, až po širokou veřejnost. Zvláště děkujeme všem současným i bývalým spolupracovníkům a kolegům, kteří se na vzniku a rozvoji festivalu podíleli. Bez lidí, kteří se nebáli podporovat myšlenku porozumění – i navzdory pochybnostem nebo kritice – bychom dnes na tomto místě nestáli. Toto ocenění patří nám všem.
Festival Meeting Brno 2026
📅 22.–31. května 2026
🚶♂️ Pouť smíření: 23. května 2026