Riziko výchovy
Domů Events Riziko výchovy

Riziko výchovy

Není mnoho knih, které nadchnou čtenáře natolik, že v jejich duchu zakládají nové školy, nebo zásadně reformují ty stávající. Riziko výchovy italského pedagoga Luigi Giussaniho takovou knihou je. Pod jejím vlivem vzniká v posledních desetiletích na několika kontinentech řada škol a vzdělávacích aktivit. A třeba vůbec nejlépe hodnocená britská škola, přes 170 let stará Liverpool College, prochází zásadní proměnou poté, co její ředitel Hans van Mourik Broekman (v programu letošního Meetingu Brno 26. června) nalezl v Riziku výchovy odpovědi na výzvy, které před něho postavily důsledky pandemie covidu.

U příležitosti nového českého vydání Rizika výchovy nám knihu na základě vlastní pedagogické zkušenosti představí italský pedagog působící v Praze Marco Basile (IT). Jelikož se Giussani zásadně inspiroval starobylou benediktinskou tradicí, přizvali jsme do prvního panelu rovněž abatyši česko-německého benediktinského opatství VENIO Francescu Šimuniovou, která nám text „nasvítí“ z perspektivy stále aktuální Řehole otce západního mnišství. V druhém bloku nám knihu a její vlivy na výchovu a vzdělávání představí Ezio Delfino (IT), dlouholetý ředitel školy, vedoucí vzdělávací sekce Meeting Rimini a prezident italské asociace DiSAL, která mnoho škol inspirovaných Giussanim sdružuje, a Mons. Pavel Konzbul, současný biskup brněnský. Hudební doprovod Lucie Magdaléna Pavelková a Jan Baroš.

„Opravdová výchova musí být výchovou ke kritice. Asi tak do deseti let (dnes možná i méně) může dítě ještě opakovat: ‚Říkala to maminka, říkala to paní učitelka.‘ Proč? Protože je přirozené, že ten, kdo dítě miluje, dává mu do jeho batohu to nejlepší, co v životě prožil, co v životě zvolil. V určitém okamžiku však přirozenost vede dítě, které už vlastně dítětem není, instinktivně k tomu, aby tento batoh vzalo a postavilo ho před sebe, před oči (v řečtině se to řekne pro-bállo, odtud ‚problém‘). To, co nám bylo řečeno, se tedy musí stát problémem. Jestliže se to problémem nestane, člověk nikdy nedozraje, jeho jednání bude iracionální, ať už si získané názory podrží nebo je opustí.“
Luigi Guisanni, Riziko výchovy 

Pořad proběhne v češtině a italštině a bude simultánně tlumočen.
Vstup zdarma. Omezená kapacita. Doporučujeme rezervaci níže na této stránce.

Datum

01.07.23
Expired!

Čas

17:00 - 19:30

Umístění

Rajská zahrada Augustiniánského opatství
Mendlovo nám. 1
 
Podpořte nás
Sleva pro hosty festivalu u partnerského hotelu Barceló Brno Palace