…a pozdravuji vlaštovky – film a diskuse s Magdou Vášáryovou
Domů Events …a pozdravuji vlaštovky – film a diskuse s Magdou Vášáryovou

…a pozdravuji vlaštovky – film a diskuse s Magdou Vášáryovou

Festival Meeting Brno, uvede film a následnou diskusi s Magdou Vášáryovou, herečkou, diplomatkou a představitelkou Marie Kudeříkové ve filmu Jaromila Jireše … a pozdravuji vlaštovky a historikem Michalem Konečným, autorem knihy Brno nacistické.

Odbojářka Marie Kudeříková, jejíž jméno dobře znají ti, kdo chodili do školy před rokem 1989, byla pro mladší generace zapomenuta. Zavržení všech hrdinů a hrdinek komunistické éry bylo součástí toho, jak se naše společnost po sametové revoluci vyrovnávala s vlastní minulostí. Letošní osmdesáté výročí vraždy této mimořádně statečné ženy je příležitostí, abychom se pokusili přiblížit její příběh bez ideologického balastu a nalézt v něm inspiraci platnou i v dnešní době.

O filmu:

Měla jsem vždy odvahu žít, neztrácím ji ani tváří v tvář tomu, co se v lidské řeči nazývá smrtí… Říká se, že od vynesení rozsudku do popravy má uplynout 99 dní. Tolik času zbývá Marušce Kudeříková (M. Vášáryová), mladé uvědomělé dívce odsouzené za velezradu, kvůli své odbojové činnosti za německé okupace. V cele smrti v polské Vratislavi, kde maluje oči malým dřevěným vojáčkům, vzpomíná na minulost – na svou rodinu, přátele, rodnou slováckou ves, své lásky, ale také na činnost, za kterou byla odsouzena. Mimoto však také píše dopisy domů. Hlavně díky nim pak vešla Maruška ve známost jako symbol vzdoru proti nacistické okupaci.

Pořad proběhne pouze v češtině.

Vstupenky za 150,-/100,- ke koupi zde.

 

Týden mučednic – „Od sochy do sochy“

Festival Meeting Brno ve spolupráci s městem Brnem pořádá v týdnu od neděle 26. března do pátku 31. března akci s názvem Týden mučednic s podtitulem Od sochy do sochy. Dvě ženy spjaté s Brnem, Marii Kudeříkovou a blahoslavenou Marii Restitu, zavřaždili nacisté v rozmezí několika dní přesně před 80 lety.

Kudeříková byla antifašistka zapojená v komunistickém odboji, úspěšná sabotérka. Při mučení v nacistických věznicích nikdy neprozradila jména svých kompliců. Řádová sestra Restituta, původem z Brna Husovic, odmítla sejmout ze zdí špitálu krucifixy a byla obviněna z šíření protinacistických materiálů. Obě byly popraveny gilotinou.

Meeting Brno připomíná výročí a osudy těchto žen i proto, že v roce 2017 při druhém ročníku festivalu, proběhla v jeho rámci iniciativa I žárovka má sochu, upomínající na to, že právě s výjimkou Marie Kudeříkové nemá žádná brněnská ženská postava svou sochu. Na základě této iniciativy a hlasování veřejnosti byla do projektu brněnských soch zařazena Radou města Brna právě Marie Restituta a soutěž na její sochu byla následně vypsána.

V rámci Týdne mučednic proběhnout proto ve dnech 26. – 31. březen kulturní akce připomínající tyto mučednice, včetně cesty do Vídně za sestrami františkánkami, jejichž byla Restituta členkou, a které spravují její odkaz.

Datum

29.03.23
Expired!

Čas

20:00

Umístění

Kino Art
Cihlářská 19
 
Podpořte nás
Podpořte nás