Hože – Tugendhat – Löw-Beer – diskuze a prohlídka
Domů Events Hože – Tugendhat – Löw-Beer – diskuze a prohlídka

Hože – Tugendhat – Löw-Beer – diskuze a prohlídka

Ačkoliv stavební práce ještě zcela neskončily, budou mít hosté unikátní příležitost nahlédnout do tzv. Arnoldovy vily. Domem, jejž posléze vlastnila Cecílie Hože, teta Grety Tugendhat, je provede manažer pro jeho obnovu Jiří Mihola. O dědictví trojlístku významných brněnských rodin Hože, Tugendhat a Löw-Beer bude posléze hovořit historička Táňa Klementová s konzervátorem-restaurátorem a historikem umění Ivo Hammerem, manželem Daniely Hammer-Tugendhat.

Prohlídka bude vedena česky a diskuse proběhne v anglickém jazyce bez tlumočení do češtiny. Vstup možný pouze s rezervací. 

Vilové kolonie představovaly pro zámožnější vrstvy obyvatel atraktivní alternativu k nájemním domům či městským palácům. Nacházely se dostatečně daleko od ruchu vnitřního města, ale stále v docházkové vzdálenosti. První z nich v Brně – a pravděpodobně také první ve střední Evropě – začala vznikat v 60. letech 19. století na svazích Černých Polí. Dům pro vlastní rodinu (a také tři další vily) zde postavil rovněž Josef Arnold.

Josef Arnold byl jednou z klíčových postav brněnské architektury 19. století. Realizoval řadu významných veřejných i soukromých staveb (například palác Johannna Bergla – tzv. Muzejku na Lidické ulici, tělocvičnu pod Špilberkem). Činný byl i ve veřejném životě: působil jako člen brněnské obecní rady a aktivně se účastnil spolkového života.

Po rodině Arnoldových vilu vlastnilo několik dalších majitelů, až ji v roce 1909 koupila Cecílie Hože, rozená Löw-Beer, teta Grety Tugendhat. Cecílie a její manžel Dr. Kornelius Hože, významný brněnský právník a spolumajitel jedné z největších cementáren v Československu, vilu upravili ve stylu art deco se secesními prvky. V roce 1939 vilu zabralo gestapo a členové rodiny byli záhy odvlečeni do koncentračních táborů. Válku nikdo z nich nepřežil.

Po roce 1945 byla vila znárodněna. Od 50. let sloužila jako školka. V roce 2010 byla prohlášena kulturní památkou. Po dokončení rekonstrukce v Arnoldově vile vznikne Centrum dialogu.

Spolupořadateli večera jsou Muzeum města Brna a Arnoldova vila.

Vyprodáno!

Datum

15.12.23
Expired!

Čas

18:00 - 20:00
 
Podpořte nás
Sleva pro hosty festivalu u partnerského hotelu Barceló Brno Palace