Brněnec, Löw-Beer, Schindler – příběhy tkané historií
Domů Events Brněnec, Löw-Beer, Schindler – příběhy tkané historií

Brněnec, Löw-Beer, Schindler – příběhy tkané historií

Akce se koná za každého počasí. Harmonogram akce zde. Informace pro návštěvníky akce zde.

Exkurze do bývalého továrního areálu v Brněnci, kde svitavský rodák Oskar Schindler za druhé světové války umožnil záchranu téměř 1200 Židů před smrtí v koncentračním táboře. Kromě pohnuté minulosti tohoto místa se seznámíme s ideou vybudování památníku Schindlerovy archy a Löw-Beerovy textilky“. Návštěvníky provede potomek předválečných majitelů továrny a současný majitel areálu Daniel Low-Beer.

Odhalením a zprovozněním textilního stroje z textilky Kubák, Strmilov se symbolicky navrátí rodinná textilní výroba do továrny. V rámci obnovení výroby bude představen prototyp židle Brno podle návrhu Lilly Reich, spolupracovnice Miese Van der Rohe na projektu vily Tugendhat, a prototyp koberce z vily Tugendhat.

Návštěvníci se seznámí také s osobností Engelmara Huberta Unzeitiga, rodáka z Hradce nad Svitavou, který si za své činy vysloužil přezdívku Anděl z Dachau. Stejně jako Oskar Schindler je totiž spojen se záchranou Židů během druhé světové války, ale jeho zásluhy nejsou tak známé.

V Brněnci proběhne předpremiéra filmu Absence Romana Zmrzlého a Radovana Kramáře, který nás seznámí s osudy rodiny Löw-Beer.

Součástí programu bude diskuse ve spolupráci s Pamětí národa o minulosti a budoucnosti továrny s Danielem Low-Beerem, Evou Lustigovou, Petrou Mertovou a sestrami Bau, dcerami Josepha Baua, vězně z Brněnce a blízkého spolupracovníka Oskara Schindlera. Se jménem a odkazem Josepha Bau návštěvníky seznámí výstava věnovaná jeho výtvarným dílům, z nichž některá byla vytvořena mezi lety 1944-1945 v Brněnci. Výstava Arnošta Lustiga zase připomene osobnost významného českého prozaika, publicisty a scénáristy.
Možnosti budoucího vývoje využití areálu představí výstava mezinárodních architektonických studentských návrhů.

Návštěvníci se budou moci zúčastnit workshopu věnovanému historii místa ve spolupráci s Pamětí národa.  Nebudou chybět workshopy o textilní výrobě s použitím historického textilního stroje.

Celodenní program obohatí také scénický tanec na hudbu z filmu Schindlerův seznam, který zatančí Martina Viktorie Kopecká a Marek Dědík.
Jméno Arnošta Lustiga nám ještě jednou připomene premiéra scénického ztvárnění povídky Poslední den ohňů vstupenky na představení za 250/150 Kč ke koupi zde.

Program bude probíhat od 14 do 22 hodin, je možné kdykoliv se k akci připojit nebo odpojit. Program s výjimkou workshopů a představení Poslední den ohňů proběhne v češtině a angličtině a bude simultánně tlumočen. S výjimkou představení Poslední den ohňů je vstup na veškeré akce zdarma.

Občerstvení na místě zajištěno.

Individuální doprava do Brněnce možná, přesné místo konání zde.

Doprava autobusem z Brna zdarma – odjezd 12.30 od ‚Bohémy‘ (Janáčkovo divadlo, Roosveltova 31); omezená kapacita, svá místa v autobuse, prosím, rezervujte zde. Předpokládaný odjezd z Brněnce cca ve 22.00 po konci představení Poslední den ohňů. Návrat do Brna cca ve 23 hodin.

Workshopy v češtině o historii místa mají omezenou kapacitu.
Časy konání:
– 15.00 – kapacita naplněna
– 17.30 – kapacita naplněna

Program bude probíhat také v časech workshopů a veškeré příběhy brněnecké fabriky budou průběžně představovány během celého programu. V časech workshopů je tak postaráno o plnohodnotný program pro všechny účastníky exkurze.

Projekt se uskutečňuje za finanční podpory velvyslanectví Spolkové republiky Německo v Praze.

Vstupenky na premiéru inscenace ‚Poslední den ohňů‘ ke koupi zde.

Datum

30.07.22
Expired!

Čas

14:00 - 22:00

Umístění

„Schindlerova" továrna v Brněnci
 
Podpořte nás
Podpořte nás