Co je v bytí, nelze odejmouti – premiéra
Domů Events Co je v bytí, nelze odejmouti – premiéra

Co je v bytí, nelze odejmouti – premiéra

„Nikdy nečekejme, že něco takového bude od lidí přijato jako celek. Musí tu být někdo, kdo předává to, co teprve ve většině lidstva postupně dozraje. Cokoliv se ve stvoření stane, zůstává v něm přítomno a přispívá k dobudovávání světa.“ (Felix Maria Davídek)

Řada členů katolické církve a zejména kněží dospěla během komunistické totality k přesvědčení, že církev musí mít kromě své oficiální linie, ať už její části perzekvované, trpěné nebo té kolaborující s režimem, také skrytou část, která bude působit ve vnitřní svobodě. Postupně se začala ustavovat nikoli jednotná organizace, ale spíše rozbíhavá síť, jejíž činnost pochopitelně komplikovala nezbytná konspirační opatření proti odhalení.
Autorky Veronika Všianská a Eva Lietavová si jako východisko pro svou inscenaci zvolily osudy dvou významných představitelů moravské části této skryté církve. Ludmila Javorová je jedinou ženou u nás, o níž se veřejně ví, že byla – proti oficiálním pravidlům katolické církve – vysvěcena na katolického kněze. Felix Maria Davídek byl její světitel.
Ačkoli se tento akt uskutečnil před více než 50 lety, stále provokuje naše představy. Mohlo se uskutečnit něco, co je podle pravidel nemožné? Existuje a působí dále to, co bylo katolickou církví několikrát popřeno?

Scénář: Veronika Všianská a Eva Lietavová
Režie: Eva Lietavová
Dramaturgie: Ludmila Rousová
Scénografie: Věra Vtípilová
Hudba: Radim Hanousek
Hraje: Hana Jagošová

Divadelní inscenace vzniká ve spolupráci s Mikro-teatro a bazmek entertainment.

 

Ženy skryté církve

Program bude po krátké pauze pokračovat diskusí, která osvětlí historické souvislosti a přiblíží vznik inscenace.

hosté: Eva Vybíralová (historička, Ústav pro studium totalitních režimů), Veronika Všianská (autorka scénáře), Eva Lietavová (režisérka)
moderuje: David Macek

Pořady proběhnou pouze v češtině.
Vstupenky v prodeji zde.

Datum

28.06.23
Expired!

Čas

18:00

Umístění

Rezidence Café Kaprál
Údolní 17
 
Podpořte nás
Sleva pro hosty festivalu u partnerského hotelu Barceló Brno Palace