„I když mě pravda zničí“ – P. Richard Henkes, stavitel mostů mezi Němci a Čechy
Domů Events „I když mě pravda zničí“ – P. Richard Henkes, stavitel mostů mezi Němci a Čechy

„I když mě pravda zničí“ – P. Richard Henkes, stavitel mostů mezi Němci a Čechy

Výstava trvá od 22. do 30. 6. 2024

Pallotinského kněze Richarda Henkese, pronásledovaného gestapem, který se v Dachau obětoval při péči o nemocné tyfem, připomene česko-německá výstava.
Richard Henkes se narodil v německém Ruppachu. Odmala byl formován kněžími ze Společnosti katolického apoštolátu, tzv. pallotiny, r. 1919 k nim vstoupil do noviciátu a o čtyři roky později složil věčné sliby. Úspěšně zakončil teologické studium a v roce 1925 byl vysvěcen na kněze. Působil jako učitel a také se pastoračně věnoval zejména mladým. V roce 1941 se stal farářem na Hlučínsku. O svém působení ve Slezsku v dopise píše: „Sžil jsem se s tímto krajem a s těmito lidmi, zde je moje místo, zde jsou mé radosti i starosti, těmto lidem patří mé srdce… čeká mne zde mnoho práce.“

Protože se otevřeně stavěl proti nacismu, sledovalo ho gestapo. Henkes se k tomu vyjadřoval takto: „Někdo přece musí ty skutečnosti pravdivě pojmenovat.“ V roce 1943 byl za „pobuřování národa z kazatelny“ zatkčen a posléze deportován do koncentračního tábora v Dachau. Seznámil se tam mimo jiné s P. Josefem Beranem, pozdějším pražským arcibiskupem a kardinálem. Když v prosinci 1944 v táboře propukla tyfová epidemie, Richard Henkes se dobrovolně přihlásil k péči o nemocné. Sám se ovšem také nakazil a zemřel. V roce 2019 byl Richard Henkes blahořečen.

Veškeré informativní texty budou uvedeny v češtině a němčině.

Pořad vzniká ve spolupráci s Ackermann-Gemeinde.
Pořad finančně podpořil Česko-německý fond budoucnosti.

 • 00

  dny

 • 00

  hodiny

 • 00

  minuty

 • 00

  vteřiny

Datum

22.06.24

Čas

18:00

Štítky

výstava

Umístění

Augustiniánské opatství
Mendlovo nám. 1
 
Podpořte nás
Podpořte nás