„Kdo nezažil, neuvěří, že odejít z kláštera je těžší, než do něj vstoupit.“
Domů Events „Kdo nezažil, neuvěří, že odejít z kláštera je těžší, než do něj vstoupit.“

„Kdo nezažil, neuvěří, že odejít z kláštera je těžší, než do něj vstoupit.“

Diskuze s Kateřinou Duspivovou Bartošovou o životě v jednom z nejpřísnějších kontemplativních klášteře současnosti – v komunitě Betlémských mnišek ve Francii.

Betlémské mnišky se těší celosvětové popularitě: stále více žen touží zcela zasvětit svůj život Bohu pouze v kontemplativní modlitbě, studiu, praktické práci v tichu podle kartuziánského vzoru sv. Bruna. Vstupem do kláštera se až do věčných slibů sestry postupně vzdávají veškerých vazeb na svět, včetně komunikace s blízkými i těmi nejbližšími příbuznými. Spiritualita Betlémských mnišek je protkaná východní (mozarabskou, aramejskou) liturgií, včetně náročných zpívaných chorálních modliteb v jejich nejstarších záznamech, je plná světla, ticha a uzavření. Kláštery jsou situovány v odloučených lokalitách hor a jiných pustin, do nichž nevede veřejná doprava. Některé sestry se mohou rozhodnout a část svého života trávit v úplné izolaci, v poustevně. Kateřina v takovém klášteře strávila rok svého života, poté se však rozhodla z komunity vystoupit. O jejím pobytu natočila Česká televize dokument, jehož část bude promítnuta.

Kateřina Duspivová Bartošová je studentka dějin křesťanského umění, která se zaměřuje ve na starou hudbu. Studovala gregoriánský chorál v Paříži na prestižní L’École du Chœur grégorien de Paris a kromě toho strávila také rok u francouzských Betlémských mnišek.

Pořad proběhne pouze v češtině.
Vstup zdarma. Omezená kapacita. Doporučujeme rezervaci níže na této stránce.

Datum

30.06.23
Expired!

Čas

18:00

Umístění

Augustiniánské opatství
Mendlovo nám. 1
 
Podpořte nás
Podpořte nás