Malá doznání socialistické justice
Domů Events Malá doznání socialistické justice

Malá doznání socialistické justice

Vstup na diskuzi na Krajském soudě bude z ulice Dvořákova. Místo bude označeno reklamním poutačem festivalu Meeting Brno.

V souvislosti s některými návrhy na nové soudce Ústavního soudu se ukázalo, že si nejsme jistí, jak vlastně proběhlo vyrovnání se se zločiny justice v době komunismu. Jak po listopadu 1989 dopadli ti, kteří se podíleli na politických procesech? Mohou o lidských osudech dál rozhodovat soudci, kteří se sami dopouštěli bezpráví?

Diskuzi bude moderovat doc. JUDr. Pavel Molek, PhD., soudce Nejvyššího správního soudu. Jeho hosty budou předseda Ústavního soudu JUDr. Josef Baxa, soudce Ústavního soudu prof. JUDr. Zdeněk Kühn, Ph.D., LL.M., SJD a historik a spisovatel Luděk Navara.

Pavel Molek, soudce a člen Katedry ústavního práva a politologie na Právnické fakultě Masarykovy univerzity. Pavel Molek je autorem řady právnických monografií především o lidských právech. Jako spolueditor a autor se podílel také na knize Komunistické právo v Československu: kapitoly z dějin bezpráví. Píše rozhlasové i divadelní hry.

Josef Baxa, předseda Ústavního soudu. Soudcem se stal v roce 1984, po listopadu 1989 řešil mj. rehabilitace odsouzených v 50. letech. Byl prvním předsedou Nejvyššího správního soudu, jehož složení sám podstatně ovlivnil. V roce 2023 byl jmenován soudcem Ústavního soudu a posléze také jeho předsedou.

Zdeněk Kühn, právní teoretik a soudce Ústavního soudu. Je profesorem teorie práva, přednáší na Karlově univerzitě i v zahraničí. Napsal řadu monografií věnovaných justici a soudnímu výkladu práva. Od roku 2008 byl soudcem Nejvyššího správního soudu, v roce 2023 byl jmenován soudcem Ústavního soudu.

Luděk Navara, historik, spisovatel, publicista a scénárista. Věnuje se zejména zločinům nacismu a komunismu. Spoluzaložil občanské sdružení Paměť, které se věnuje mapování příběhů druhé poloviny 20. století. Je autorem tří svazků Příběhů železné opony a řady dalších knih.

Pořad proběhne česky.

Omezený počet míst. Pro vstup do budovy Krajského soudu je nutná rezervace níže.

V REZERVAČNÍM FORMULÁŘI JE NUTNO UVÉST JMÉNA VŠECH REGISTROVANÝCH ÚČASTNÍKŮ!
Jestliže máte zájem účastnit se více akcí pořádaných v rámci festivalu na Krajském soudě, rezervujte si prosím místo na každou zvlášť. Počet míst v sále je totiž omezený. Rovněž si prosím vezměte s sebou občanský průkaz. Děkujeme.
Vyprodáno!

Datum

27.06.24
Expired!

Čas

19:00

Štítky

diskuze

Umístění

Krajský soud v Brně
Rooseveltova 648/16
 
Podpořte nás
Sleva pro hosty festivalu u partnerského hotelu Barceló Brno Palace