Meeting Brno 2022

Meeting Brno 2022

Sedmý ročník festivalu Meeting Brno s mottem místa křížení obohatil identitu a paměť našeho města o významné momenty setkání, která ho už navždy proměnila. Nebýt doktora biologie Huga Iltise, možná by se zapomnělo na jinou významnou brněnskou osobnost: Gregora Johanna Mendela, jehož 200. výročí narození jsme si letos připomněli. Hugo Iltis napsal první mezinárodně uznávanou monografii o Mendelovi, vytvořil cennou mendelovskou sbírku a stál také za organizací oslav 100. výročí jeho narození. Festival Meeting Brno proto přivítal vnuka Huga Iltise Davida Iltise a vzpomněl především na protinacistické angažmá jeho dědečka.

Gregora J. Mendela se týkala také další dramaturgická linie letošního ročníku: program Liechenstein is Meeting Brno. Ačkoli diplomatické vztahy s Lichtenštejnským knížectvím jsou na oficiální úrovni doposud komplikované kvůli konfiskaci veškerého majetku rodu Lichtenštějnů na území České republiky tzv. Benešovými dekrety, je bez debat, že zde zanechali významné kulturní dědictví spočívající mj. právě v podpoře Gregora Mendela. Uvítali jsme proto ředitele Lichtenštejnských knížecích sbírek Vaduz-Vídeň Dr. Johanna Kräftnera.

Motto místa křížení skvěle vystihl také mexický komunitní projekt LOStheULTRAMAR, který propojil profesionální performery z Mexika, Islandu a České republiky s komunitou brněnského Bronxu.

LOStheULTRAMAR