Pouť smíření 2023

Pouť smíření 23. července 2022

Již po sedmnácté se vydáme po stopách více než dvaceti tisíc Brňanů, kteří byli před 77 lety hnáni směrem k rakouským hranicím. Zatímco práceschopní muži museli zůstat ve městě na nucené práce, do průvodu byly nahnány ženy, děti a starci. Na cestě a v následujících dnech a týdnech útrapám podlehlo nejméně 1700 z nich.

Od roku 2015 jdeme symbolicky proti směru historického pochodu, tedy od hromadného hrobu v Pohořelicích zpět do zahrady augustiniánů na Starém Brně. V ambitu kláštera letos bude možné zhlédnout výstavu nevšedním způsobem seznamující s klíčovým historickým dokumentem brněnského vyhnání, s vyhláškou Národního výboru pro Velké Brno z 30. května 1945. Před šesti lety brněnští zastupitelé v souvislosti s Poutí přijali Deklaraci smíření a společné budoucnosti, která se stala historickým milníkem v procesu vypořádání se české společnosti s touto kapitolou našich dějin.

Také letošní Pouť bude jedinečným zážitkem a příležitostí pro neopakovatelná setkání. Akce se zúčastní pamětníci i osobností veřejného života z České republiky, Německa a Rakouska. Formou stánků se představí a doprovodný program nabídnou organizace činné na poli česko-německých a česko-rakouských vztahů.

Účastníci se mohou k průvodu libovolně přidat či se od něj odpojit díky zvláštním autobusovým linkám, které budou po celou dobu kyvadlově jezdit podél trasy. Jízdní řád autobusů naleznete zde; mapu pouti zde.

Program akce:

8:30 Brno, Mendlovo náměstí | odjezd prvních autobusů s účastníky

9:00 Brno, Mendlovo náměstí | odjezd dalších autobusů

9:30 Pohořelice | úvodní slovo a uctění památky obětí, vypravení se na cestu

12:00 Ledce

14:00 – 14:30 Rajhrad | stánek s informacemi, vodou a občerstvením na křižovatce Masarykova-Štefánikova

16:30 Modřice | stánek s vodou a informacemi před Městskou halou

17:00 Gymnázium Brno, Vídeňská, příspěvková organizace | stánek s vodou a občerstvením (pochod dorazí kolem 17:45)

18:00 Brno, Mendlovo náměstí, zahrada augustiniánského opatství – slavnostní zakončení akce

Účastníci se mohou k průvodu libovolně přidat či se od něj odpojit díky zvláštním autobusovým linkám, které budou po celou dobu kyvadlově jezdit podél trasy.

Podívejte se na fotky z Poutě smíření z roku 2021.