Aktuality

23. 5 Meeting Brno rodičům a dětem

Během festivalu nezapomínáme ani na rodiče s dětmi a nejen pro ně jsme nachystali 6. 6.  Meeting Brno rodičům a dětemDospělí si užijí zajímavé diskusní pořady a my jim během toho děti pohlídáme a zabavíme kreativním tvořením. Pro návštěvníky chystáme také ekumenické setkání a hudební vystoupení CM Pajtáš.

》Co vás čeká? 》
◖ Příběhy knih Velké ženy z malé země a Hejno bílých vran – Diskuse s autorkami a workshop pro děti
◖ Duchovní rozměr armády – Diskuse s vojenskými kaplany a workshop pro děti
◖ Ekumenické setkání – Rok smíření 2020 – 2021: „Přichází čas společných kroků“

20. 5 Pozvánka na Pouť smíření

Přidejte se s námi k Pouti smíření. I letos budete mít možnost využít autobusy z Mendlova náměstí do Pohořelic a z Pohořelic do Brna pro zkrácení trasy – jízdní řád

14. 5 Výstava Brno osvobozené?!

V roce třicátého výročí pádu komunistického režimu jsme pro vás ve spolupráci s Post Bellum připravili audiovizuální, interaktivní výstavu Brno osvobozené!? Výstava nesoudí, netvrdí. Nechává bez komentáře promlouvat očité svědky a přímé aktéry nejen těchto klíčových událostí 20. století. Veškeré příběhy pamětníků zaznamenala pobočka Paměti národa v Brně. Expozici bude možné navštívit ve dnech 29/5–28/6/2019 na Moravském náměstí u památníku Rudoarmějce. Vstup zdarma. Rezervace prohlídek pro skupiny na www.brno-osvobozene.cz

12. 5. Spot pro Meeting Brno 2019 

Podívejte se na oficiální festivalový spot, který můžete vidět i v brněnském kině Scala.

Spot online

6. 5. Programová brožura 

Máme hotovou brožuru s programem! Těšíme se na Vás na více než čtyřiceti pořadech. Brožury jsou k dostání ve vybraných kavárnách a kulturních institucích a během festivalu Meeting Brno. 

Brožura online

2. 5. Hledáme dobrovolníky

Chceš se pustit do projektu, který Ti dává smysl? Pomoci na velkém kulturním festivalu? Poznat zajímavé lidi?  Přilož ruku dílu a poznáš skvělé lidi a zažiješ neopakovatelné! Festival MEETING BRNO 29/5 – 9/6 hledá do svých řad hromadu pomocníků. Přilož ruku k dílu a nebudeš litovat. Kdyby Tě napadl jakýkoliv dotaz, napiš na alzbeta.filipova@meetingbrno.cz  

Aktuálně sháníme:

PLACENÝ KUSTOD

Náplň práce: Festival MEETING BRNO ve spolupráci s POST BELLUM 29. května slavnostně otevře audiovizuální výstavu s názvem BRNO OSVOBOZENÉ!?

Na danou výstavu sháníme kustody, kteří by by byli ochotni pro nás pracovat ve dnech 29/5–28/6/2019 na Moravském náměstí.  Kustod má na starosti koordinaci návštěvníků a podávání informací o výstavě.  (Daná práce je fyzicky nenáročná, téměř po celou dobu je možné sedět na židli. ) Odměna: 100,- Kč/ 1h

Kdy: Ve dnech 29/5–28/6/2019.

Rozsah práce je zcela na dohodě. (Mohou to být 4 dny, nebo celý měsíc.)   Požadavky: Zodpovědnost. 

DOBROVOLNÝ ASISTENT POUTĚ

Náplň práce: STAŇ SE DOBROVOLNÍKEM NA AKCI, KTERÁ USMIŘUJE NÁRODY! Staň se naším dobrovolným asistentem na Pouti smíření na festivalu MEETING BRNO. Na této akci se symbolicky během 30 km túry usmiřují generace, národy, náboženství. Tvým úkolem bude na přiděleném stanovišti rozdávat vodu, podávat informace o příjezdu MEETING-busu nebo pokud si troufneš, můžeš ujít kus túry a pomáhat po cestě hlavnímu průvodci.

Kdy: 1. června 2019

DOBROVOLNÝ DISTRIBUTOR

Náplň práce: Chodíte pravidelně pěšky určitou částí Brna? Měli byste čas a chuť během své procházky hodit pár letáčků do schránek, či na příslušnou instituci? Samozřejmě pouze ve Vašem okolí, nemusíte jezdit až na druhou stranu Brna.

Festival MEETING BRNO 29/5-9/6 2019 hledá dobrovolníky, kteří by byli ochotní roznést pár letáčků ve svém okolí.

Vhodné pro maminky s kočárky, seniory, studenty. Krátkodobá nárazová výpomoc.  

Kdy: květen/červen 2019 

DOBROVOLNÝ FOTOGRAF

Náplň práce: Učíš se fotit? Chceš si vyzkoušet nafotit nějakou profi akci? Staň se dobrovolným fotografem festivalu MEETING BRNO 29/5-9/6 2019 a Tvá fotka doslova obletí celé město! Odměnou Ti bude veřejná propagace Tvých fotek, účast na zajímavých akcí.

Krátkodobá nárazová výpomoc.

Kdy: ve dnech 29/5-9/6 2019 

DOBROVOLNÝ ASISTENT PRODUKCE

Náplň práce: Daný asistent produkce se stane součástí pořadatelského týmu konkrétního dne daného festivalu. Bude se spolupodílet na realizaci přednášky, koncertu, debaty. Bude komunikovat s pozvanými přednášejícími z celé Evropy, zajišťovat technické zázemí pro danou akci a samozřejmě se bude účastnit schůzek pořadatelského týmu.  

Přínos: Po skončení dané praxe získá asistent produkce – osvědčení o praxi, pracovní reference pro budoucího zaměstnavatele, podrobnou zpětnou vazbu na jeho práci.  

Požadavky: Zodpovědnost a znalost anglického jazyka na úrovni min. B1.   

Začátek praxe a konec: Začátek května, nebo později dle domluvy. Konec – 9. června 2019.  

Počet hodin týdně: Dle domluvy a podle studijních možností. 

DOBROVOLNÝ MODERÁTOR

Náplň práce: MEETING BRNO hledá do svých řad německy mluvící dobrovolníky, kteří by se pustili do moderování malé debaty.

V sobotu 1. června 2019 proběhne v rámci festivalu debata s pamětníky – brněnskými Němci. Dané setkání s pamětníky chceme letos pojmout jako „vyprávěcí kroužky“ – rakouští historici, kteří nás na tuto metodu přivedli, ji označují jako „Erzählkreis“ nebo „Erzählcafé“.

V prostorách kláštera na Mendlově náměstí v Brně se vytvoří několik kroužků tvořených pamětníky, posluchači, moderátory. V každém kroužku je vždy min. jeden moderátor a pamětník. Moderátoři budou mít za úkol ukočírovat debatu, aby se hovořilo o tématech z běžného života a to z oblasti zejména česko-německého soužití.  

Kdy: 1. června 2019  

Požadavky: Podmínkou je znalost němčiny min. na úrovni B1.

DOBROVOLNÝ PRŮVODCE PRO ZAHRANIČNÍ HOSTY A SPISOVATELE

Náplň práce: Tvým úkolem bude doprovodit daného hosta na jeho vystoupení, vyzvednout ho na nádraží nebo na letišti, povědět mu cestou něco o Brně.

Odměnou Ti bude osobní seznámení se zajímavou zahraniční osobností a získání nových zkušeností.

Krátkodobá nárazová výpomoc.

Kdy: ve dnech 29/5-9/6 2019 Požadavky: anglický jazyk min. na úrovni B1.

30. 4. Pouť smíření

Již po třinácté se vydáme po stopách více než dvaceti tisíc Brňanů, kteří byli o poslední květnové noci roku 1945 hnáni k rakouským hranicím. Také letošní Pouť bude jedinečným zážitkem a příležitostí pro neopakovatelná setkání.

Na zakončení v Augustiniánské zahradě se formou stánků představí půltucet organizací, které pěstují vztahy s našimi německojazyčnými sousedy. V zahradě bude navíc k prohlédnutí výstava Opráski sbrněnskí historje. S delegací ze Stuttgartu zároveň oslavíme třicetileté výročí partnerství obou měst.

Paralelně s průvodem se od 16 hodin v Refektáři Augustiniánského opatství koná povídání s pamětníky tehdejších událostí. Proběhne ve formátu kruhů, do kterých se účastníci rozesadí spolu s pamětníky.

Program akce:

08:30 Brno
Odjezd prvních autobusů s účastníky z Mendelova náměstí od zastávek podél pivovaru

09:00 Brno
Odjezd dalších autobusů z Mendelova náměstí

09:30 Pohořelice
Úvodní slovo a uctění památky obětí, vypravení se na cestu

12:00 Ledce, Jihomoravský Kraj, Czech Republic (10 km)

14:00-14:30 Rajhrad, Jihomoravský Kraj, Czech Republic (17 km)
Stánek s informacemi, vodou a občerstvením na křižovatce Masarykova-Štefánikova

16:30 Modřice (24 km)
Stánek s vodou a informacemi na Náměstí Svobody

17:00 Gymnázium Brno, Vídeňská, příspěvková organizace (30 km)
Stánek s vodou a občerstvením, koncert kapely Urband (pochod dorazí kolem 17:45)

18:30 Brno, Mendlovo Náměstí (32 km)
Slovo primátorky města Brna Markéta Vaňková, primátora Stuttgartu Fritz Kuhn Stuttgart a velvyslanců obou sousedních zemí

20:00-22:00
koncert kapely Shadow Quartet v Augustiniánské opatství Staré Brno, Mendlovo náměstí

Účastníci se mohou k průvodu libovolně přidat či se od něj odpojit díky zvláštním autobusovým linkám, které budou po celou dobu kyvadlově jezdit podél trasy.

3. 4. Natočili jsme nový spot pro Meeting Brno 2019

Hlavní osobností letošního ročníku je pan Milan Uhde, významný český spisovatel, dramatik, scénarista a politik. Přizvali jsme také další známé tváře, Adélu Elbel, Táňu Malíkovou a Michala Isteníka.

28. 3. Příprava nové stezky: Po stopách rodiny Löw-Beer

S Danielem Löw-Beerem připravujeme novou stezku, v rámci které se budete moci seznámit s autentickými příběhy rodiny Löw-Beer a dozvíte se také o chystaném zbudování památníku Schindlerovy Archy, holocaustu a Löw-Beerovy textilní továrny v Brněnci.

5.3. Nový vizuál pro Meeting Brno 2019

S radostí vám představujeme vizuál pro Meeting Brno 2019, jehož autorem je Martin Hrdina. Festival pro vás letos chystáme v termínu 29/5 – 9/6. Čtvrtý ročník festivalu se věnuje hodnotě svobody, kterou jsme před třiceti lety získali. Připomeneme boje za svobodu před rokem 1989 a budeme se zamýšlet nad naší odpovědností ve svobodném státě. Na Meeting Brno přijede řada zajímavých zahraničních i tuzemských hostů a jako každý rok pro vás připravujeme poutavá diskusní fóra,výstavy, divadlo, filmy, hudbu, ale také pouť smíření a mnoho dalšího.

21. 2. Projekt Schindlerova archa 

Daniel Löw-Beer představil ve vile  Löw-Beer projekt nadace Archa – rodiny Löw-Beer a Oskara Schindlera. Příběh továrny v Brněnci, která do roku 1938 patřila rodině Löw-Beerů a poté byla ukradena nacisty, je známý díky filmu Stevena Spielberga Schindlerův seznam. Během války zde byl vybudován koncentrační tábor jako pobočka KT Gross-Rosen a právě sem převezl Oskar Schindler koncem války více než tisíc židovských vězňů, které tak zachránil před smrtí. Díky setkání rodin Löw-Beer, Stiassny a Tugendhat, které se uskutečnilo v rámci Meetingu Brno v roce 2017, se po více než osmdesáti letech potomci těchto rodin vrátili zpátky do České republiky. A tehdy vznikla myšlenka na záchranu chátrajícího areálu v Brněnci a vybudování muzea. Nadace Archa Löw-Beer & Schindler Foundation si klade za cíl v roce 2021 zprovoznit první část areálu a otevřít příběh Schindlera a Schindlerovy archy v hlavní budově.

20. 2. Vyznamenání pro Ing. Petra Vokřála

Ing. Petr Vokřál, primátor města Brna v letech 2014 – 2018, převzal ve středu 20. 2. z rukou rakouského velvyslance Alexandera Grubmayra vyznamenání za rozvoj česko-rakouských vztahů a za podporu historického smíření s německy mluvícími vyhnanci z Brna po druhé světové válce. Čestné ocenění mu udělil prezident Alexander Van der Bellen. Společně jsme se tohoto slavnostního předání zúčastnili s Petrem Kalouskem a Jaroslavem Ostrčilíkem. Nejvíce nás těší, že náš tým mohl být v roce 2015 na začátku aktivit, za něž byl pan Petr Vokřál vyznamenán. Právě z nich totiž později vznikl festival Meeting Brno. Panu Vokřálovi gratulujeme a děkujeme za veškerou dosavadní spolupráci a podporu.