Stoleté výročí Marie Kudeříkové

Dnes si připomínáme sté výročí narození Marie Kudeříkové. Tato účastnice druhého odboje se narodila 24. března 1921 a byla popravena nacisty 26. března 1943. Za komunistického režimu byla heroizována, a po roce 1989 zapomenuta. Osobnost Marie Kudeříkové se stane jedním z výrazných témat letošního ročníku našeho festivalu, který se bude snažit připomenout její osobnost bez ideologického nánosu.

Meeting Brno 2021

Mottem festivalu Meeting Brno 2021 je „Pravda vítězí?“.✌️ Otazník v tomto případě není překlep – klademe si totiž otázku, jestli pravda nad lží nakonec skutečně zvítězí.🕊
Letošní ročník proběhne od 26. července do 1. srpna.
Sledujte náš web www.meetingbrno.cz

Osmé výročí papeži Františka

13. března jsme oslavili osmé výročí papeže Františka v úřadu a David Macek, viceprezident našeho festivalu, k tomu napsal pár slov: „Při rozvíjení ‚kultury setkání' je pro nás trvalou inspirací papež František, který byl zvolen dnes před osmi lety. Často se vracíme k zásadám pro dialog mezi kulturami a náboženstvími, které František nastínil před čtyřmi lety v Egyptě po setkání s velkým imámem univerzity Al-Azhar: neobětovat svou vlastní identitu; chápat druhého jako společníka na cestě, nikoliv jako nepřítele; být upřímný, aby se dialog vedl s láskou k pravdě bez postranních úmyslů. S vděčností vzpomínáme s Martina Viktorie Kopecká na osobní setkání s Františkem během poslední před-covidové audience ve Vatikánu.“

Výročí úmrtí Arnošta Lustiga

26. února uplynulo 10 let od od úmrtí významného spisovatele, novináře a pedagoga Arnošta Lustiga.

Dílo a odkaz tohoto svědka šoa chce dál předávat a rozvíjet Nadační fond Arnošta Lustiga.
Jako první počin Nadačního fondu vyšla před několika dny kniha Vlny štěstí Arnošta Lustiga aneb My jsme chtěli jiný svět, která je výborem z dosud nepublikovaných rozhovorů a rozhlasových relací autora z let 1953–2010. Těšíme se na knihu a hlavně na spolupráci s Nadačním fondem během letošního ročníku festivalu Meeting Brno!

Ohlédnutí za rokem 2020

Uspořádat v letošním roce Meeting Brno nebylo úplně snadné, ale povedlo se.🙏 Více než 30 festivalových akcí přineslo nám a doufáme, že hlavně vám, nezapomenutelné zážitky, které v časosběrném videu zachytil Tomáš Bláha.

💜 Jsme vděční, že pátý ročník našeho festivalu proběhl, i když jsme ho museli kvůli okolnostem termínově posunout a rozdělit na dvě části. Ještě jednou děkujeme všem za účast, spolupráci a podporu! Těšíme se na jaře 2021 zase na viděnou.👏

Poděkování

21. 9. 2020
Děkujeme všem, kteří se zúčastnili pátého ročníku festivalu Meeting Brno.💜🙏 Pod mottem Vystup z řady proběhlo během července a září více než třicet pořadů, a to bylo možné jen díky řadě skvělých partnerů festivalu:

Institut für Geschichte des ländlichen Raumes,
Ackermann-Gemeinde, Tschechisches Zentrum Wien, Österreich Institut Brno, Ark's Foundation

obec Brněnec, Divadelní soubor Eduarda Vojana Brněnec, Obec Troubky-Zdislavice, Paměť národa Jihomoravský kraj, Židovské muzeum v Praze – Jewish Museum in Prague, Muzeum romské kultury, státní příspěvková organizace, Mikro-teatro, Divadlo Feste, Michal Záhora / Pulsar, Skautský institut v Brně, Společnost Kurta Gödela, Hvězdárna a planetárium Brno, Dopravní podnik města Brna, CM Pajtáš, Mendel festival, Mendelovo muzeum MU – Mendel Museum of Masaryk University, Czech National Trust, Muzeum města Brna, Vila Tugendhat, Kulturní centrum Josefa Arnolda, Vila Löw-Beer v Brně,
Muzeum Brněnska, Německý kulturní spolek regionu Brno.

K úspěšnému ročníku přispěli dále tito vzácní hosté festivalu a spolutvůrci:
Petr Ludwig, Martin Hausenblas, Tomáš Petříček – ministr zahraničí České republiky, Pavel Hověz, Francesca Šimuniová, Pavel Pola, Daniel Meron,
Saiid Hindam, Marek Jan Štěpán, Miriam Kolářová, Lenka Dusilová, Daniel Low-Beer, Daniela Hammer-Tugendhat, Ivo Hammer, Lukas Hammer, Eva Lustigová, Jana Vonášková-Nováková, Libuše Pančochová, Nicol Gale, Veronika Rút, Kateřina Hloušková, Táňa Klementová, Pavel Strašák, Eva Lietavová, Pavla Horáková, Ursula Wiegele, Alena Scheinostová, Matěj Spurný, Lukáš Houdek, Lothar König.

Za vynikající a trpělivou spolupráci na vizuální podobě festivalu děkujeme Martinu Hrdinovi a autorovi letošních videí Tuzkiczs Tuzskoff.

Za fotografie děkujeme Jakubu Šnajdrovi a Kláře Galle.

Za mediální podporu děkujeme České televizi, Českému rozhlasu, A2 kulturní čtrnáctideník, Radiu Proglas, KAM v Brně, GoOut, Powidl, Full Moon Magazine.

Realizaci festivalu umožnili svou finanční podporou: statutární město Brno, Jihomoravský kraj, Česko-německý fond budoucnosti/ Deutsch-Tschechischer Zukunftsfonds, Interreg V-A Austria – Czech Republic, Rakouské kulturní fórum v Praze.

Poslední den festivalu

14. 9. 2020
V pondělí 14. září tu máme poslední den našeho festivalu.
V 17.00 začíná prezentace nově objevené fotodokumentace vily Ernsta Löw-Beera. V 18 hodin srdečně zveme na setkání v zahradě Arnoldovy vily. Těšíme se na vás!

Pouť smíření 2020

11. 9. 2020
Už zítra 12. 9. se vydáme na Pouť smíření 2020 / Versöhnungsmarsch 2020.🚶‍♂️ Půjdeme po stopách více než dvaceti tisíc Brňanů, kteří byli roku 1945 hnáni k rakouským hranicím.🙏 Trasa vede symbolicky proti směru historického pochodu, tedy od hromadného hrobu v Pohořelicích zpět do zahrady augustiniánů na Starém Brně.🗺

Dnes 11. 9. se můžete připojit k Pietnímu aktu v Kaunicových kolejích v 18 hodin.
Mapa pouti zde.

Hledá se rodina Hablinů

9. 9. 2020
🟣Hledá se rodina Hablinů.
🟣Příběh paní Evy W. z Německa je pro nás jedním z důvodů, proč pořádáme Pouť smíření. Pojďte na ni s námi.
🟣Maminka paní Evy W. v šestnácti letech absolvovala takzvaný brněnský pochod smrti. Její dcera 75 let od této tragické události půjde spolu s ostatními symbolicky v jejích stopách: „Jsem šťastná a vděčná, že existuje iniciativa Pouti smíření, která slouží k tomu, aby sblížila a smířila Němce a Čechy. Moje máma a babička a její rodina patřily k těm odsunutým, kteří byli roku 1945 posláni do „brněnského pochodu smrti“. Moje prababička ho nepřežila. O této pro mámu ve všech ohledech traumatické události – bylo jí tehdy 16 let – jsem se dozvěděla až později. Já sama jsem ještě nikdy nebyla v Brně, toto bude moje první cesta do rodného města mé mámy. Tato cesta pro mě bude také částečně zpracováním minulosti a prožitých traumat mé mámy, která mě jako poválečné dítě dosud formují. Děkuji organizátorům, že toto umožňují!

🟣A ještě jedna prosba na čtenáře tohoto textu: pokud byste znali příjmení Hablin nebo o této rodině dokonce něco věděli, prosím vás srdečně, abyste o tom informovali tým Meetingu Brno.”

Začíná druhá část festivalu

4. 9. 2020
„Ten, kdo zachrání jeden život, zachrání svět” 💜 Druhou část festivalu Meeting Brno otevřeme v 16 hodin debatou ve Vila Löw-Beer v Brně, kde se setká Eva Lustigová s Danielem Low-Beerem a společně otevřou téma příběhu „Schindlerových Židů“ a jeho odkazu pro budoucnost.✡️ Následovat bude v 19 hodin Otevření stezky po stopách rodiny Löw-Beer a koncert ve vile Tugendhat. Kapacita koncertu je již naplněna. Zítra vás srdečně zveme do Brněnce, čeká vás jedinečný zážitek! Lístky jsou dostupné zde.

Vzpomínka Reny Finder

2. 9. 2020
Uviděla jsem ty kilometry plotů z ostnatých drátů a tisíce gestapáků se psy, kteří neustále štěkali… Když jsem zvedla oči, uviděla jsem nápis AUSCHWITZ-BIRKENAU…”, vzpomíná Rena Finder pro Meeting Brno.

Pozdrav od Thomase Keannelyho

2. 9. 2020
Thomas Keneally, autor knižní předlohy k filmu Schindlerův seznam a plánovaný vzácný host našeho festivalu, k nám bohužel kvůli omezením spojeným s koronavirovou pandemií nedorazí.😷 Přesto vás spolu s ním zveme na páteční a sobotní program věnovaný příběhu „Schindlerových Židů“ a brněnecké továrny 👉

Zahradní slavnost k poctě Marie von Ebner-Eschenbach

25. 8. 2020
Autorské čtení a rozhovor spisovatelek Pavly Horákové a Ursuly Wiegele proběhne na počest 190. výročí narození německy píšící autorky Marie von Ebner-Eschenbach, která byla dvakrát nominována na Nobelovu cenu za literaturu. Ojedinělá akce se koná v zámeckém parku ve Zdislavicích, rodišti Marie von Ebner-Eschenbach. Více informací zde.

Pouť smíření

25. 8. 2020
Již po čtrnácté se vydáme po stopách více než dvaceti tisíc Brňanů, kteří byli o poslední květnové noci roku 1945 hnáni k rakouským hranicím. Půjdeme symbolicky proti směru historického pochodu, tedy od hromadného hrobu v Pohořelicích zpět do zahrady augustiniánů na Starém Brně.

Na zakončení Pouti smíření v augustiniánské zahradě se formou stánků představí a doprovodný program nabídnou organizace činné na poli česko-německých a česko-rakouských vztahů, těšte se také na koncert. Program je vhodný i pro rodiny s dětmi.
Také letošní Pouť bude jedinečným zážitkem a příležitostí pro neopakovatelná setkání. Více informací zde.

Příběh proslavené továrny pokračuje…

11. 8. 2020
Už 5. září se na vás těšíme v Brněnci s bohatým programem. Více informací najdete zde.

Festival Meeting Brno v září

27. 7. 2020
Děkujeme všem za účast na úžasné první části Festivalu Meeting Brno! Bylo to skvělé. Těšíme se na vás na druhé části od 4. do 14. září!

Pecha Kucha Night a sólo Lenky Dusilové

24. 7. 2020
Dnes se moc těšíme na PechaKucha Night představující brněnské paměťové projekty – proběhne v krásném prostředí augustiniánského opatství na Mendlově náměstí.💜 Třešnička na dortu: sólový koncert Lenka Dusilová.😍

16:00 komentovaná prohlídka opatství
17:30 komentovaná prohlídka výstavy „Šest žen. (Ne)známé z Brna 20. století.“
18:00 – 21:00 individuální prohlídky opatství
20:00 začátek PechaKucha Night / Lenka Dusilová sólo / Brno staví staré město

Pecha Kucha Night „Brno staví staré město“ představí
– bývalé věznice na Cejlu a její přeměně na Kreativní centrum

– Arnoldově vile & Centru dialogu Atelier 99

– Mendelově skleníku (od Chybik+Kristof Architects & Urban Designers) Ondrej Chybik

– Dokumentační centrum holocaustu na Moravě Martin Reiner

– Památník rodiny Löw-Beer a Oskara Schindlera v Brněnci – Daniel Low-Beer

Katedrála a mešita

22. 7. 2020
🟣Jakým způsobem podporují soužití různých náboženství Egypt, Izrael a Česká republika? Nejen o tom si dnes od 19:00 popovídají Martina Viktorie Kopecká, David Macek, J.E. E. Saïd Hindam – velvyslanec Egyptské arabské republiky v České republice, Tomáš Petříček – a jeden další speciální host, kterého si necháváme jako překvapení.
🟣Podrobné info zde.

Záznam debaty Jak Češi nasadili světu roušku

22. 7. 2020
Na facebooku pro vás streamujeme zajímavé debaty z festivalu. Pokud jste nestihli skvělou debatu s Martinem Hausenblasem a Petrem Ludwigem, máte možnost ji zhlédnout zde.

Dnes se na vás těšíme v 17 hodin na procházce Jiná topografie města a v 19 hodin na debatě Katedrála a mešita s opravdu výjimečnými hosty. Jste srdečně zváni.

Festival Meeting Brno zahájen

21. 7. 2020
Máme radost!🎉 Včera jsme zahájili 5. ročník festivalu Meeting Brno 2020.💜 Program otevřela prezidentka festivalu, farářka Martina Viktorie Kopecká a společně se sociologem a terapeutem David Macek přívítali návštěvníky i vzácné hosty. K poslechu hrála cimbálová muzika CM Pajtáš.🎻

❗️Dnes vás čeká v 17:00 procházka po stopách Kurta Gödela a v 19:00 debata s konzultantem a publicistou Petrem Ludwigem a filantropem Martinem Hausenblasem. S Martinou Viktorií si budou povídat o tom, jak Češi nasadili celému světu roušku. Vstup volný. Akce se koná za každého počasí.

Více fotografií naleznete ve fotogalerii.

Procházka Po stopách Kurta Gödela

20. 7. 2020
I letos pro vás máme připravené procházky!💜

21. 7. / 17:00 Po stopách Kurta Gödela 👨🏻‍🏫
➤ Pozapomenutý brněnský rodák a jeden z největších myslitelů 20. století, přítel Alberta Einsteina. Všestranný vědec, jehož objev mezí mechanických procesů zásadně ovlivnil počátky počítačů v první polovině 20. století.

22. 7. / 17:00 Jiná topografie Brna 📚
➤ Literární procházka s texty Roberta Musila, Franze Schamanna, Richarda Schaukala, Karla Hanse Strobla, Karla Wilhelma Fritsche, Guido Glücka a Karla Kreislera. Sedm krátkých ukázek, sedm stanovišť v centru města, na nichž budou literární ukázky doplněny potřebným historicko-sociálním kontextem místa.

Zahájení festivalu

14. 7. 2020
VYSTUP Z ŘADY! Moc se těšíme na zahajovací večer festivalu, kterým provede naše nová prezidentka, farářka Martina Viktorie Kopecká.💜 Buďte u toho s námi.

KDY 20. července od 18 hodin v areálu augustiniánského opatství na Mendlově náměstí.

👉 Martina Viktorie Kopecká pozve k rozhovoru první hosty festivalu. Kněz Pavel Hověz se s námi podělí o silný příběh nového kostela blahoslavené Marie Restituty v Brně na Lesné. Benediktinka Francesca Šimuniová a převor bosých karmelitánů Pavel Pola odhalí plány „pouti smíření“ ze Staroměstského náměstí na Bílou horu v době 400. výročí bitvy. Součástí večera bude vystoupení cimbálové muziky Pajtáš.

Událost ➤ Meeting Brno – Červenec 2020 / 1. část
Web ➤ www.meetingbrno.cz

Tři dny s Martinou Viktorií Kopeckou

17. 7. 2020
3 DNY s prezidentkou festivalu, farářkou Martinou Viktorií Kopeckou.💜👇

➤ 20. 7. Zahájení festivalu + diskuse
Moderuje: Martina Viktorie Kopecká

Hosté:
Kněz Pavel Hověz pohovoří o příběhu nového kostela blahoslavené Marie Restituty v Brně na Lesné.
Benediktinka Francesca Šimuniová a převor bosých karmelitánů Pavel Pola odhalí plány „pouti smíření“ ze Staroměstského náměstí na Bílou horu v době 400. výročí bitvy.

➤ 21. 7. Diskuse – Jak Češi nasadili světu roušku. Revize času korony.
Moderuje: Martina Viktorie Kopecká

Host: Petr Ludwig, konzultant, publicista a autor knihy Konec prokrastinace

➤ 22. 7. Katedrála a Mešita. Mezináboženský dialog.
Moderují: Martina Viktorie Kopecká a David Macek – sociolog a terapeut

Hosté:
E. Saïd Hindam – velvyslanec Egyptské arabské republiky v České republice
Tomáš Petříček – ministr zahraničí České republiky

Daniela Hammer-Tugendhat zve na festival

11. 7. 2020
Letošní ročník festivalu Meeting Brno s podtitulem Vystup z řady tematizuje význam sebereflexe a sebevědomí pro vyspělou a odpovědnou občanskou společnost. Jak se toto téma dotýká patronky letošního ročníku festivalu, paní Daniely Hammer-Tugendhat?

Spot Meeting Brno 2020

8. 7. 2020
Spot pro letošní ročník festivalu Meeting Brno je na světě. My se na něj nemůžeme vynadívat. Jak to máte vy?

Uctění památky obětí z let 1939 – 1945

30. 6. 2020
S panem velvyslancem SRN Christophem Israngem jsme 29. června 2020  uctili památku obětí z let 1939 – 1945 v Kaunicových kolejích a na Mendlově náměstí. Společně si připomeneme utrpení obětí i během festivalu v Kaunicových kolejích 11. září a při Pouti smíření 12. září.

Programová brožura 2020

18. 6. 2020
Podívejte se na programovou brožuru festivalu Meeting Brno 2020!

Příběh proslavené továrny pokračuje

6. 6. 2020
„Jsem nesmírně vděčný za to, že se rodina Löw-Beer a komunita místních okolo továrny v Brněnci spojily, aby zachránily místo, kde bylo zachráněno 1200 Židů z Schindlerova seznamu,“ nechal se slyšet Liam Neeson, představitel Oskara Schindlera ze Spielbergova filmu.
I vy budete mít v rámci zářijové části Meetingu Brno, přesněji 5. září 2020, možnost poznat areál bývalé továrny v Brněnci, kterým vás provede vnuk předválečných majitelů továrny a současný majitel areálu Daniel Low Beer. Podrobnosti a možnost zakoupit vstupenky na tuto ojedinělou akci už brzy!

Skromná pouť smíření v Postoloprtech

5. 6. 2020
Podívejte se na fotogalerii z pietního setkání v Postoloprtech. Více najdete v tomto článku.

Pieta v Postoloprtech

1. 6. 2020
Zveme vás ve čtvrtek 4. června od 11 hodin na pietní setkání do Postoloprt.

Památku obětí masakru uctíme postupně na místě bývalých kasáren, bývalé bažantnice a na hřbitově (vyznačeno na mapě zde).

Postoloprtský masakr se stal po druhé světové válce v červnu 1945, kdy československá armáda zabila bez soudu několik set internovaných civilních obyvatel německé národnosti z Postoloprt a okolí.
Více informací na christnet.eu.

Vzpomínka Horsta Morawka na Brno

30. 5. 2020
„Poslední film jsem v Brně viděl v kině Edison na Dornychu, zrovna hrál Vlasta Burian,” vzpomíná Horst Morawek, který v Brně žil od svého narození v roce 1924 až do začátku druhé světové války. Dodnes má před očima třeba to, jak si cestou ze školy hrál s opadanými květy sakury na Husově ulici nebo chodil na Mikuláše k českým sousedům.

Horstova žena Florentine byla mezi těmi, kdo ve dnech 30.–31. května 1945 šli v takzvaném brněnském pochodu smrti. Takto byla přesně před 75 lety vysídlena značná část německojazyčného obyvatelstva Brna.

Horst Morawek přesto nezahořkl a navzdory dlouholetému životu v Německu se stále cítí být Brňanem. „Čím starší jsem, tím větší ten stesk po domově je,” říká v souvislosti s rodným městem a těší se na letošní Pouť smíření, která proběhne 12. září. A my se těšíme na něj a na další naše přátele nejen z Ackermann-GemeindeSudetendeutsche LandsmannschaftSeliger Gemeinde.

Divoký odsun

29. 5. 2020
„Nemístný soucit ohrožuje každého z nás,” píše se v dopise brněnské Československé strany národně-socialistické, která žádá Národní výbor o radikální vyřešení „německé otázky”.

Dnes je tomu právě 75 let ode dne, kdy tento dokument vznikl. V dalších dnech, 30. a 31. května 1945, následoval divoký odsun značné části německojazyčného obyvatelstva Brna známý také jako brněnský pochod smrti.

Literární soutěž

28. 5. 2020
„Revmatismu a pravé lásce člověk věří, jen když na ně trpí,” napsala Marie von Ebner-Eschenbach (1830-1916), rakouská spisovatelka původem ze Zdislavic u Kroměříže nominovaná dvakrát na Nobelovu cenu za literaturu. Na její počest je vyhlášena literární soutěž pro dospělé i děti.

✍️Marie von Ebner-Eschenbach vynikla jako autorka nadčasových aforismů a cenné jsou také její deníky. Právě to jsou dvě soutěžní kategorie, ze kterých můžete vybírat.

?Chcete vědět víc – třeba co můžete vyhrát? Podrobnosti tady: http://literarnisoutez.cz/
Vyhlášení výsledků soutěže proběhne přímo na jejím zámku….
?Pozor, soutěžní příspěvky posílejte do 30. 6. 2020 na adresu soutez@literarnisoutez.cz!

75. výročí konce 2. světové války

8. 5. 2020
Dnes si připomínáme 75 let od konce druhé světové války. Období války a měsíců po ní následujících znamenalo tragický konec historického soužití českých, německých a židovských obyvatel Brna. Snažme se na naši historii nezapomínat a pracovat na dobrých vztazích s lidmi všech kultur, jazyků a vyznání – každý podle svých možností.

V rámci letošního Meetingu Brno si 75. výročí ukončení války připomeneme zejména dvěma velkými událostmi, odloženými na září tohoto roku:

5. září programem pořádaným v areálu bývalé „Schindlerovy továrny“ v Brněnci
12. září Poutí smíření z Pohořelic do Brna.

Nový termín festivalu

28. 4. 2020
I nám vzhledem k okolnostem nezbylo než posunout květnový termín festivalu, ale nezoufejte! Odříkaného Meetingu největší krajíc.

Festival jsme rozdělili na dvě části:
?20. – 25. července
?3. – 14. září
Těšte se třeba na Pecha Kucha Night věnovanou paměťovým projektům, talkshow #husitkatolik, premiérové představení Divadla Feste, procházku po stopách Kurta Gödela, na nová setkání se členy rodin Tugendhat a Löw-Beer nebo Pouť smíření, která letos proběhne 12. září.
Podrobnosti brzy!

Povídka Viktora Horvátha

20. 4. 2020
V aktuálním vydání A2 kulturní čtrnáctideník najdete povídku maďarského spisovatele Viktora Horvátha, který byl rezidentem Meetingu Brno 2019.

Vedle účasti na festivalových pořadech pracoval během svého pobytu v Brně hlavně na překladu Miltonova Ztraceného ráje, což se promítlo právě i do povídky ?Mýtus o Rajské zahradě.
Köszönöm, Viktor!

Krásné Velikonoce

12. 4. 2020
Meeting Brno Vám přeje krásné svátky i bez koledníků?!

Když tu máme ty Velikonoce…Chtěli bychom se s Vámi podělit o milou vzpomínku na to, jak se naši kolegové Martina Viktorie Kopecká a David Macek letos na Popeleční středu (26. února) jako členové české ekumenické výpravy setkali s papežem Františkem.
Svatý otec od naší delegace dostal knihy o Josefu Toufarovi a Václavu Havlovi v italštině?.
„Papež nás povzbudil, abychom v duchu bratrství usilovali o smíření vzájemných konfliktů z minulosti,“ vzpomíná na setkání David Macek.

Nebát se

31. 3. 2020
„V tyto mimořádné dny se setkáváme s dosud nepoznaným. Krom jiného se učíme nově důvěřovat sobě i druhým lidem. Realita dává lekci naší víře ve smysl života, staví nás před situace, ze kterých máme obavy. Více než kdy jindy žijeme přítomností a všímáme si hodnot, na které jsme v pohodlí a pocitu neohrozitelnosti zapomínali. Vracíme se k základním otázkám. Abychom obstáli, potřebujeme hledat a nacházet „havlovskou“ naději: důvěru, že věci mají smysl bez ohledu na to, jak to všechno dopadne,“ říká ? Martina Viktorie Kopecká, farářka a prezidentka našeho festivalu. Martina přijala spolu s dalšími osobnostmi pozvání do speciálního vydání pořadu Fokus VM, jehož podtitulem je Nebát se?️. Přímý přenos z Centra současného umění DOX můžete sledovat ?dnes od 20.05 na ČT1.

/Foto Robert Tichý pro časopis Moje psychologie/

Vystup z řady

30. 3. 2020
Letošní ročník festivalu Meeting Brno má motto Vystup z řady. Chceme se věnovat tomu, jak důležité je vyrovnat se s vlastní minulostí, abychom dokázali čelit výzvám současnosti. Chceme vám představit několik skvělých paměťových projektů, které v Brně a okolí vznikají. Chceme připomenout pozapomenuté příběhy velkých brněnských osobností, které nás mohou inspirovat.

Ještě před měsícem jsme netušili, v jaké situaci se všichni ocitneme. Aktuálně pokračujeme v přípravách programu pro plánovaný termín festivalu od 22. května. Zatím však není jisté, jak moc budeme muset plány měnit. Mějte s námi prosím trpělivost, brzy snad budeme moudřejší.
Přejeme vám klidnou mysl a zdraví!

Martina Viktorie Kopecká – prezidentka festivalu

25. 2. 2020
Martina Viktorie Kopecká prezidentkou „festivalu smíření“ Meeting Brno.

Charismatická husitská farářka Martina Viktorie Kopecká z ženevského vedení Světové rady církví, která se v minulosti na pozvání papeže Františka zúčastnila jako jediná vysvěcená žena biskupské synody ve Vatikánu, se ujímá vedení „festivalu smíření“ Meeting Brno.

„Služba předsedkyně komise mládeže Světové rady církví mě přivádí na místa poznamenaná utrpením, rozdělením a otevřenými konflikty – od Kolumbie přes uprchlické tábory v Jordánsku až po demilitarizovanou zónu mezi Severní a Jižní Koreou. Ve festivalu Meeting Brno, který jako plod česko-německého Roku smíření 2015 originálně rozvíjí mezikulturní, ekumenický a mezináboženský dialog, nacházím od svého loňského zapojení platformu, jakou naše země v této době potřebuje. Brněnská metoda smíření, založená na společném putování a nových dotecích starých dějinných traumat, je mimořádně inspirativní jak mezinárodně, tak třeba i v severních Čechách“, říká rodačka z husitských Loun, v jejichž sousedství se odehrál před 75 lety dosud tabuizovaný Postoloprtský masakr.

Témata, kterými se Meeting Brno dlouhodobě zabývá, představuje Martina Viktorie Kopecká v rámci potulné talkshow #husitkatolik s David Macek, iniciátorem a viceprezidentem festivalu. Linkou, která vede letošním programem, je i esej Václava Havla Moc bezmocných, o níž v Itálii v loňském roce vznikla výstava představená v rámci Meetingu Rimini, kde vzbudila velkou pozornost u mezinárodního publika a následně byla přeložena do několika jazyků. V roce 2020 přichází výstava o živém odkazu Václava Havla i na květnový Meeting Brno a v červnu do Valdštejnských zahrad Senátu PČR, aby Havlovými slovy zvala tváří v tvář zdánlivě neotřesitelným mocnostem k “životu v pravdě”.

Martina Viktorie Kopecká slouží jako farářka Církve československé husitské, svým působením osobitě poukazuje na duchovní přesahy každodennosti. Je patronkou sdružení yourchance, které se stalo českým lídrem ve výuce finanční gramotnosti a doprovázení mladých lidí z dětských domovů v prvních letech samostatného života. Knižní bestseller „Velké ženy z malé země“ ji řadí mezi 33 nejvýznamnějších českých žen, je rovněž ambasadorkou manažerské platformy Všem ženám.

Meeting Brno proběhne letos ve dnech 22. – 31. května popáté. Festival vzešel z „Roku smíření“, který v roce 2015 inicioval Petr Kalousek, dnešní ředitel Meetingu Brno. Město Brno tehdy oficiálně vyjádřilo lítost nad divokým odsunem německojazyčného obyvatelstva: „Vyjadřujeme přání, aby všechny minulé křivdy mohly být odpuštěny a abychom se nezatíženi minulostí a ve vzájemné spolupráci obraceli ke společné budoucnosti.” (Deklarace smíření a společné budoucnosti, Brno 2015). Jedním z nejvýraznějších momentů v historii festivalu bylo v roce 2017 setkání 110 členů původně brněnských rodin Tugendhatů, Low-Beerů a Stiassnych, které otevřelo novou etapu spolupráce.

Pro ročník 2020 se kromě havlovské výstavy „Moc bezmocných“ chystá například setkání v Arnoldově vile, kde část rodiny Tugendhatů a Löw-Beerů žila, program v Mendelově skleníku, kde vznikaly první objevy genetiky, zapojí se Dokumentační centrum Holocaustu na Moravě, velký projekt spisovatele Martin Reiner. Vrcholem festivalu bude promítání filmu Schindlerův seznam přímo v Brněnci, v prostorách bývalé fabriky, kde Daniel Low-Beer buduje se svou nadací velký památník.

foto: David Neff

We remember

27. 1. 2020 
„Get it all on record now – get the films – get the witnesses – because somewhere down the road of history some bastard will get up and say that this never happened,” prohlásil údajně americký generál Dwight D. Eisenhower v roce 1945 při pohledu na lidské utrpení v jednom z německých koncentračních táborů. Dnes si připomínáme 75. výročí osvobození koncentračního tábora v Osvětimi. V květnu téhož roku dorazila Rudá armáda i do Brněnce v okrese Svitavy, kde se nacházela „Schindlerova fabrika”, v níž bylo za války zachráněno před jistou smrtí více než 1000 Židů. Příběh tohoto místa si připomeneme přímo v bývalé továrně v rámci Meetingu Brno 2020. #weremember

Připomínka 30. výročí sametové revoluce

17. 11. 2019 
Dnes slavíme 30 let od sametové revoluce!?? Připoměňte si s námi u příležitosti dnešního výročí záznam diskuse Disent v Brně, která byla součástí Meetingu Brno 2019. Měli jsme tu čest přivítat Annu Šabatovou, Milana Uhdeho, Petra Pospíchala, Petra Fialu, Jana Kratochvíla a Petra Oslzlého. Přejeme hezký sváteční večer.

Mezinárodní ocenění EFFE 2019/2020

22. 10. 2019 
Je nám ctí, že patříme mezi 26 českých festivalů, které získaly evropské ocenění EFFE 2019-2020 – evropskou značku kvality, kterou jednou za dva roky uděluje European Festivals Association (EFA) za podpory European Commission a European Parliament. Pro Meeting Brno je to velká radost a motivace do dalších ročníků. Děkujeme také Culture Matters za perfektní organizaci.

Dalšími oceněnými jsou například festivaly Pražské jaro, Khamoro, Tanec Praha, Letní Letná, Cirkulum, Malá inventura, Festival outdoorových filmů, Theatrum Kuks, KoresponDance, Divadelní Flora a řada dalších.

Ulička Kurta Gödela

29. 8. 2019
Od úterka máme v Brně uličku Kurta Gödela – spojuje ulice Pekařskou a Husovu. Jsme rádi za připomínku velkého brněnského rodáka a děkujeme za celou iniciativu Hvězdárna a planetárium Brno a Společnosti Kurta Gödela. Jeden z nejvýznamnějších logiků všech dob a přítel Alberta Einsteina se narodil v rodině ředitele brněnské textilní továrny, absolvoval v Brně gymnázium a na další studia odešel do Vídně.

Závěrečné video

25. 6. 2019 
》Posíláme vám ohlédnutí za 4. ročníkem festivalu Meeting Brno 2019!《 Ještě jednou srdečně děkujeme všem zúčastněným a těšíme se na společná setkání zase za rok! Video

Poděkování

11. 6. 2019
Čtvrtý ročník festivalu Meeting Brno skončil a rádi bychom poděkovali všem návštěvníkům, hostům, ale také lidem, kteří se podíleli na jeho realizaci. Dvanáct měsíců příprav vyústilo v krásných dvanáct dní, kdy jsme se všichni společně setkávali na nejrůznějších akcích programu. Máme radost, že jste u toho byli s námi, a věříme, že se nám opět podařilo nabídnout řadu příjemných setkání s inspirativními osobnostmi i zajímavými tématy. Těšíme se za rok na viděnou!

Velké poděkování patří celému realizačnímu týmu a všem, kteří se podíleli na vzniku letošního ročníku!

Mnohokrát děkujeme Paměť národa Jihomoravský kraj a jmenovitě Davidovi Butulovi, se kterými jsme společně vytvořili audiovizuální výstavu Brno osvobozené!? Expozice je otevřena až do 28. června!

Speciální dík patří Martin Hrdina za jedinečnou vizuální podobu festivalu a účinkujícím v našich videospotech – Adéla ElbelTáňa Malíková, Milan Uhde a Michal Isteník. Za režii a kameru Zbyněk Raušer.

Srdečné poděkování posíláme také našim hostům: Marcin ZarzecznyViktor HorváthKarel Schwarzenberg, Milan Uhde, Anna Šabatová, Jan Kratochvil, Petr Oslzlý, Petr Fiala, Martyna Bunda, Petra Hůlová, Tanja Dückers, Halyna Kruk, Alexandra SalmelaJiří ŠedivýVelké ženy z malé zeměMartina Viktorie KopeckáJana Merunková, Tomáš Holub, Michal Záhora / PulsarDaniel Low-BeerStuttgarter Hymnus-ChorknabenMiriam KolářováPetr HladíkKateřina Turečková, Michal Konečný, Jan Hanák a další.

Děkujeme zahraničním partnerům: Zentrum für MigrationsforschungAckermann-GemeindeÖsterreich Institut Brno, Meeting Rimini, New York Encounter

Srdečně děkujeme našim mediálním partnerům: Česká televizeVoxpotA2 kulturní čtrnáctideníkFull Moon MagazineRadio Proglas

Moc děkujeme všem spřáteleným institucím: Masarykova univerzitaUniverzitní kino ScalaDivadlo Husa na provázkuSchrott GalleryDivadlo FesteProARTVětrné mlýnySokol Brno IDivadelní svět BrnoObčanské sdružení PaměťHateFree CultureSkautský institut v BrněMuzeum romské kulturyŽidovské muzeum v Praze – Jewish Museum in PragueFestival Ghettofest, Německý kulturní spolek regionu Brno, spolek Kulturní centrum Josefa Arnolda, Buranteatr, Národní divadlo Brno, Moravská Galerie, Desert, Brno Expat Centre, Fakulta architektury VUT

A za záštitu a podporu velmi děkujeme primátorce statutárního města Brna JUDr. Markéta Vaňková a Bohumil Šimek – hejtman Jihomoravského kraje. Za finanční podporu děkujeme statutárnímu městu Brnu, Jihomoravskému kraji, Ministerstvu kultury České republiky, Nadaci DRFG a společnosti Metrostav.