Debaty Institutu Paměti národa Brno: Pouť smíření
Domů Events Debaty Institutu Paměti národa Brno: Pouť smíření

Debaty Institutu Paměti národa Brno: Pouť smíření

streamovaná debata s projekcemi, za účasti veřejnosti

Série debat Institutu Paměti národa předznamenává vznik nové kulturně vzdělávací instituce v Brně. V komplexu původně renesančních budov Staré radnice má postupně vzniknout multimediální expozice dějin 20. století, složená z příběhů zaznamenaných dokumentaristy Paměti národa. Tématem v pořadí třetí debaty je takzvaný brněnský pochod smrti, tedy nucené vysídlení německojazyčného obyvatelstva Brna, a akce Pouť smíření, která tuto tragickou poválečnou událost připomíná. Letos se Pouť smíření uskuteční už po patnácté, a to v sobotu 31. července. Pozvání do debaty přijala Helena Mezlová, přímá účastnice divokého odsunu z Brna. Dalšími hosty budou Jaroslav Ostrčilík, zakladatel Pouti smíření, a Blanka Návratová, dramaturgyně festivalu Meeting Brno, v jehož rámci se Pouť smíření koná. Moderuje Jan Hanák.

Součástí debaty bude první veřejná projekce dvou krátkých dokumentárních filmů z cyklu Příběhy z Pouti smíření, který je výsledkem loňské spolupráce festivalu Meeting Brno, Paměti národa Jižní Morava a rakouského institutu Institut für Geschichte des ländlichen Raumes, za podpory z programu Interreg. Cyklus v režii Romana Zmrzlého dokumentuje pět osudů a vypovídá o životě německojazyčných obyvatel na jižní Moravě – o soužití před druhou světovou válkou a nuceném odchodu těchto lidí na jejím konci. Někteří z nich se vrátili, jiní svou rodnou zemi už nikdy nespatřili.

Helena Mezlová
Coby šestiletá absolvovala s maminkou, sestrou a dvěma bratry brněnský pochod smrti až do Pohořelic. Poté se jim podařilo dostat se do Vídně a tajně se vrátit zpět do Brna. To ovšem netušili, že jejich rodina nejenže zůstane rozdělena železnou oponou, ale kvůli německému původu bude pronásledována komunistickým režimem.

Gertrude Schreckeneder
Narodila se v roce 1938 a její otec byl v době války voják z povolání. Žili ve vile na Kounicově ulici, kde měli také taxislužbu, zajišťovali autodopravu a pronajímali garáže. Po válce museli odejít a vše opustit. Doputovali až do lágru v Poysdorfu. Z Československa byli vyhnáni coby Němci, v Rakousku je coby Čechy nikdo nevítal. Maminka dala Gertrudě cennou radu – odpustit, zapomenout. Nyní tak Gertrude žije nedaleko Vídně a těší se ze skvělého manžela a rodiny.

Pořad se koná ve spolupráci s Pamětí národa Jižní Morava.

Pořad proběhne pouze v češtině.
Vstup zdarma. Omezená kapacita. Doporučujeme rezervaci níže na této stránce.

Datum

27.07.21
Expired!

Čas

18:00

Umístění

Institut paměti národa
Radnická 10
 
Podpořte nás
Sleva pro hosty festivalu u partnerského hotelu Barceló Brno Palace