Hilsner a ti druzí – 19:30
Domů Events Hilsner a ti druzí – 19:30

Hilsner a ti druzí – 19:30

Devatenáctiletá Anežka Hrůzová, zavražděná v roce 1898 těsně před Velikonocemi v lesích u Polné, spolu s třiadvacetiletou Marií Klímovou, nalezenou tamtéž až čtyři měsíce po smrti, tvoří dvojici obětí, za jejichž vraždy byl odsouzen Žid Leopold Hilsner. Svědkové procesu byli manipulováni, Hilsner byl odsouzen bez důkazů. Tento proces z konce 19. století, známý jako „hilsneriáda“, otevíráme na jevišti právě optikou Anežky a Marie, obětí, o nichž se stále mluví, které ale samy nikdy o své nevyjasněné smrti mluvit nemohly.

Česko-německou inscenaci vytvořilo Divadlo Feste v koprodukci festivalů Meeting Brno a Divadelní svět, na němž měla 25. května 2021 premiéru.

„Feste dokázalo hilsneriádu uchopit z dosud neprozkoumané perspektivy: ačkoli průběh vyšetřování i soudního procesu určovali výhradně muži, v inscenaci Hilsner a ti druzí hrají hlavní roli zavražděné ženy.“
„Právě lidský sklon podléhat předsudkům, xenofobii či konspiračním teoriím a nechat si jimi zatemnit úsudek jsou ústředním tématem inscenace, stejně jako zneužívání památky obětí k politickým machinacím.“
Petra Zachatá, Divadelní noviny

Scénář: Jiří Honzírek, Katarína K. Koišová
Režie: Jiří Honzírek
Hrají: Lina Nausedat, Anna Čonková, Tomáš Žilinský
Výprava: Sylva Marková
Technika: Jakub Šotola
Produkce: Kristýna Břečková, Antonín Šmarda

Délka představení: 60 min.

Pořad se koná s finanční podporou Česko-německého fondu budoucnosti.

Lina Nausedat
Německá herečka přijala pozvání festivalu Meeting Brno k tvůrčímu pobytu v Brně, během něhož se podílela na vzniku nové divadelní hry Divadla Feste Hilsner a ti druzí.
Lina se narodila a vyrostla v Berlíně a vystudovala herectví na Berliner Schule für Schauspiel, kde v roce 2019 absolvovala.

Divadelní inscenace proběhne v češtině a němčině.
Vstupné: 200/150 Kč. Rezervujte zde.

Datum

30.07.21
Expired!

Čas

19:30

Umístění

Franz Kafka Spital
Koliště 43
 
Podpořte nás
Sleva pro hosty festivalu u partnerského hotelu Barceló Brno Palace