Lety

Lety

Dokumentární film Lety z produkce organizace ROMEA získal zvláštní ocenění na berlínském festivalu romského filmu Ake Dikhea?. V rámci festivalu Meeting Brno proběhne jeho první veřejná projekce v Brně.

Film tematizuje historii jednoho konkrétního místa – protektorátního koncentračního tábora určeného pro Romy – a věnuje se osudům lidí, kteří zde zahynuli nebo se pro ně Lety staly přestupní stanicí před transportem do vyhlazovacího tábora Auschwitz II-Birkenau. Dále se věnuje milníkům dvacetiletého úsilí organizací a jednotlivců o to, aby se místo romského holokaustu v Letech u Písku dočkalo důstojné piety. Snímek vznikal přibližně dva roky a předcházelo mu desetileté bádání, sběr informací, rozhovorů i osobních vzpomínek. Autoři filmu využili například archivy České televize a Muzea holokaustu ve Washingtonu, kde získali cenná svědectví přeživších přímo z Letů.

Od roku 2018 se stává oficiálním správcem památníku obětem romského holokaustu v Letech Muzeum romské kultury, které zde v současné chvíli projektuje nový památník s expozicí podle výsledků mezinárodní krajinářsko-architektonické soutěže. Ten by měl uctít památku obětí holokaustu Romů a Sintů, informovat odbornou i laickou veřejnost, podnítit diskusi o minulosti i o současné společenské situaci a zabývat se tématy diskriminace menšin a lidských práv.

Po projekci filmu budou pracovníci Muzea romské kultury odpovídat na dotazy a představí činnost muzea týkající se nového památníku v Letech.

Lety. Režie a scénář: Viola Tokárová, František Bikár, Renata Berkyová (2019, 58 min)

Pořad se koná ve spolupráci s Muzeem romské kultury a Moravským zemským muzeem.

Pořad proběhne pouze v češtině.
Vstup zdarma. Omezená kapacita. Doporučujeme rezervaci.

Datum

28.07.21
Expired!

Čas

17:00

Umístění

Dietrichsteinský palác
Zelný trh 8
 
Podpořte nás
Podpořte nás