Zahájení festivalu
Domů Events Zahájení festivalu

Zahájení festivalu

„Pravda vítězí?“ Zahajovací večer festivalu

Šestý ročník festivalu otevřeme vernisáží výstavy Moc bezmocných. Dálkový výslech Václava Havla a navazujícím diskusním setkáním ve starobrněnském opatství. Zbraní bezmocných je podle Havla „život v pravdě“. V oné pravdě, o níž kdysi Jan Hus realisticky napsal, že „vítězí nade vším, i když načas bývá poražena“. Smíme se tváří v tvář dnešnímu rozkladu řady institucí a jistot ptát: pravda vítězí?

Náraz pandemie ukazuje, že v krizi je rozhodující náš přístup k realitě a způsob, jakým se (ne)vztahujeme k sobě samým, k druhým a k životnímu prostředí. Ukazuje riziko ztráty smyslu pro celek, pro vztahy a souvislosti mezi věcmi, pro širší horizont, pro smysl jako takový.

Pro Meeting Brno 2021 jsme hledali patrona, který se palčivým výzvám posledních let dokáže stavět čelem, který ztělesňuje hledání smyslu a pravdy. A našli jsme patronku, herečku Sarah Haváčovou, která má za sebou tři pozoruhodné dobrovolnické zkušenosti. Předloni se vydala pomáhat dětem v africké škole. Během prvního lockdownu sázela stromy po kůrovcové kalamitě v Moravském krasu. A od podzimu 2020 doprovází umírající na covidovém oddělení Nemocnice milosrdných sester sv. Karla Boromejského v Praze. U těch boromejek, které před deseti lety doprovodily Václava Havla až na „pravdu Boží“.

Sarah Haváčová a její bratr, historik Ondřej Haváč, nás společně provedou diskusní částí zahajovacího večera. Budou postupně hledat pravdu o stavu českého školství s Ivem Jupou a Jiřím Zajícem i pravdu o dopadu klimatické změny s Markem Orko Váchou. A s boromejkou Maxmiliánou a Ladislavem Kabelkou také pravdu o práci s bezmocí při umírání a smrti, jimž jsme v uplynulých měsících čelili v nevídané míře.

Moderují Martina Viktorie Kopecká a David Macek.
Večer hudebně doprovodí kapela Květy.

Pořad proběhne v češtině.
Vstup zdarma. Omezená kapacita. Doporučujeme rezervaci níže na této stránce.

Datum

26.07.21
Expired!

Čas

18:00

Umístění

Augustiniánské opatství
Mendlovo nám. 1
 
Podpořte nás
Sleva pro hosty festivalu u partnerského hotelu Barceló Brno Palace