Hannah Arendt: Eichmann v Jeruzalémě

25. 7. 2020

18:30

Hannah Arendt: Eichmann v Jeruzalémě
Divadlo Feste – premiéra

Do jaké míry jsme schopni používat racionální uvažování v kritických situacích, kdy jsou celá společnost a s ní celé státy vystaveny nebezpečí života a katastrofě? Do jaké míry umíme reflektovat vlastní jednání na škále od tupé poslušnosti vůdců k individuálnímu jednání a odpovědnosti?
V květnu uplynulo 60 let od chvíle, kdy agenti izraelské tajné služby Mosad unesli z Argentiny Adolfa Eichmanna, nacistu, který měl za války ve svém referátu takzvané konečné řešení židovské otázky. Rok nato, v dubnu 1961, s ním v Jeruzalémě začal soud, jemuž byla přítomna i filozofka Hannah Arendt. O dva roky  později vyšla její kniha Eichmann v Jeruzalémě:
„Připustil jste, že zločin, který byl za druhé světové války spáchán na židovském národě, je největším zločinem v dosavadní historii lidstva, a přiznal jste v něm svou úlohu. Ale zároveň jste řekl, že jste nikdy nejednal z nízkých pohnutek, že jste nikdy neměl sebemenší sklon někoho zabít, že není pravda, že byste někdy Židy nenáviděl; že jste ale nemohl jinak, a necítíte se tedy vinen.“

Režie: Jiří Honzírek

18:30 1. premiéra
21:00 2. premiéra
Další repríza v září 2020 – bude upřesněno.

Představení proběhne v českém jazyce.

Omezená kapacita.
Vstupenky na 18:30 zakoupíte prostřednictvím GoOut zde.
Vstupenky na 21:00 zakoupíte prostřednictvím GoOut zde.
Vstupné: 180/120 Kč 

Österreich Institut, Moravské náměstí 15