Za svobodu a demokracii
Domů Events Za svobodu a demokracii

Za svobodu a demokracii

Procházka po historických stopách sociální demokracie v Brně

Která místa v Brně jsou spojena s příběhy sociální demokracie? Jaké byly osudy brněnských sociálních demokratů? A jakou roli hraje tato historická kapitola v dnešních česko-německých vztazích?
Odpovědi na tyto otázky přinese tematická procházka po Brně, vedená historikem Dr. Thomasem Oellermannem, odborníkem na dějiny sudetoněmecké sociální demokracie.

Česká i sudetoněmecká sociální demokracie patřily k nejvýznamnějším stranám meziválečného Československa. Zasazovaly se o práva a lepší životní podmínky dělníků. Oproti komunistům se sociální demokraté nesnažili prosadit svou politiku revolučními zvraty, ale reformami na půdě demokratického Československa. Význam sociální demokracie však spočívá zejména v tom, že patřila k rozhodným odpůrcům nacismu. To platí především pro Německou sociálně demokratickou stranu dělnickou, která v bezvýchodné situaci bojovala proti národním socialistům a Sudetoněmecké straně Konrada Henleina až do zániku Československa v roce 1938. Mnoha jejím členům to přineslo pronásledování, věznění a smrt. Jen málokterým se podařilo uprchnout do svobodného světa.

Provází:
Thomas Oellermann – historik, odborník na dějiny sudetoněmecké sociální demokracie
Jan Budňák – germanista, Filozofická fakulta Masarykovy univerzity

Pořad se koná ve spolupráci se Seliger-Gemeinde, Německým kulturním spolkem regionu Brno a TIC.

Pořad proběhne v češtině a němčině a bude simultánně tlumočen.
Vstup zdarma. Omezená kapacita. Doporučujeme rezervaci níže na této stránce.

Datum

22.07.22
Expired!

Čas

16:00

Umístění

začátek: Milady Horákové 24
 
Podpořte nás
Podpořte nás