Začínat od nuly
Domů Events Začínat od nuly

Začínat od nuly

Výstava bude přístupná od 27. 6. do 8. 9.

První uvedení výstavy ve vile Tugendhat představuje dílo tří designérek tzv. Bauhausu: Anni Albers, Otti Berger, Lilly Reich a rakousko-britské keramičky Lucie Rie, které svého času stály v čele avantgardy.

Otti Berger byla zavražděna v Osvětimi – pravděpodobně hned po příjezdu 6. července 1944. Albers, Reich a Rie, které holocaust přežily, utvářely moderní umění a podařilo se jim„začít od nuly“ poté, co Hitler v roce 1933 prohlásil jejich umění za „entartet“, tedy zvrhlé. Výstava se zaměřuje na těžké období, které prožívaly, když se musely po nástupu nacismu v emigraci znovu prosazovat.
Jejich dílo dnes bezpochyby patří k tomu nejvýraznějšímu a nejtrvalejšímu, co ve 20. století vzniklo a také ukazuje, jak ti, kdo přežili, utvářeli a stále utvářejí náš svět.

Výstava představuje unikátní sbírku keramiky Lucie Rie, fotografie od Otti Berger a textilie podle jejich návrhů, dále textil Anni Albers a také její kompletní sbírku grafiky Connections z let 1924 až 1983. Kurátorem výstavy je Widar Halén.

Výstava bude ve vile k vidění v červenci a srpnu 2024. Poté bude přemístěna do nového muzea v „Schindlerově fabrice” v Brněnci, které bude otevřeno v květnu 2025 u příležitosti 80. výročí konce druhé světové války.

Doprovodné texty k výstavě jsou uvedeny česky a anglicky.

Výstava vzniká ve spolupráci s Arks Foundation, Muzeem města Brna a vilou Tugendhat.

Vstup zdarma.

Datum

01.07.24
Expired!

Štítky

diskuze,
výstava

Umístění

Vila Tugendhat
Černopolní 45
 
Podpořte nás
Sleva pro hosty festivalu u partnerského hotelu Barceló Brno Palace