Liechtenstein is meeting Brno

Liechtenstein is meeting Brno

Maria-Pia Kothbauer, princezna a velvyslankyně knížectví Liechtenstein v ČR a Rakousku, představí v Brně své hosty a svou zemi. Lichtenštejnsko není pouze zemí, která vede ve světovém žebříčku v přepočtu hrubého národního produktu na jednoho obyvatele a pyšní se nulovým státním dluhem. Věděli jste, že čtvrtá nejmenší země existuje v nezměněných hranicích již 300 let, odolala pokusu o nacistický převrat a nikdy diplomaticky neuznala Protektorát Čechy a Morava?

Za velkými úspěchy této malé evropské země, vklíněné mezi Alpy z rakouské strany a řekou Rýn ze strany švýcarské, stojí současný vládnoucí kníže Hans Adam II., jehož zásluhou si země vydobyla důležité postavení na mezinárodní scéně. Průmyslový potenciál státu potkávající se s nízkým zdaněním, dobrým vládnutím a pílí místního obyvatelstva, se zasloužil o ekonomický zázrak téměř čtyřiceti tisícové země. Českou republiku a Lichtenštejnsko pojí mnohem více, než by se na první pohled mohlo zdát.

První z přednášek o Lichtenštejnsku nese název Lichtenštejnsko: člověk ho buď nezná, anebo obdivuje. Patron letošního ročníku a honorární konzul Lichtenštejnského knížectví Daniel Herman a Michala Růžička na ní připomenou i obdivuhodný příběh úspěchu jedné rodiny, který trvá 800 let, a jednoho malého státu, jenž nedávno oslavil 300 let nezávislé existence.

Letošní ročník festivalu uvítá ředitele knížecích uměleckých sbírek Dr. Johanna Kräftnera, který přednáškou v Uměleckoprůmyslovém muzeu Moravské galerie přiblíží osobnost Knížete Jana II. z Lichtenštejna, jehož sbírky a dary dodnes obohacují moravská muzea.

Lichtenštejnská část letošního programu bude zakončena recepcí s Její Jasností Marií Piou Kothbauer, kněžnou z Lichtenštejnska (Pouze pro zvané).