film
Dějiny Jaroslava Šabaty

Dějiny Jaroslava Šabaty

Film mapuje společenské angažmá Jaroslava Šabaty, které procházelo celým obdobím poválečných československých a českých dějin. Z moravského statku přes vysoká patra KSČ, odpor proti vstupu okupačních vojsk v roce 1968, vězení v době normalizace, aktivity v Chartě 77, až po snahu postihnout mimo jiné v rámci ČSSD prostor pro nové možnosti demokracie. Přítomnost a dějiny z perspektivy politického zápasu a jeho dialogická rekonstrukce za přítomnosti Jaroslava Šabaty, jeho rodiny a řady osobností veřejného života.

Režie: Vít Janeček (2007, 52 minut, česky)

Letní kino: Kojot (HU)

Letní kino: Kojot (HU)

Mladý muž přijíždí do městečka Tűzkő jen proto, že mu tu děda odkázal nějakou půdu a zchátralý dům. Frustrovaný, zakřiknutý, defenzivní třicátník dosud nenašel své místo v životě. Tentokrát se však rozhodne čelit všem konfliktům, které ho v novém kraji čekají. Nejdrsnější maďarský film posledních let.

Režie: Márk Kostyál (2017, 126 minut, maďarsky, anglické a české titulky)

Letní kino – Meeting Brno
Zveme vás do kina pod širým nebem na sérii tří filmů umožňujících umělecky zpracovaná setkání se třemi zeměmi, s nimiž nás pojí podobné historické zkušenosti poválečné doby. Promítneme filmy odrážející současnost v bývalém východním Německu, Maďarsku a Polsku.

Vstupné: 100 kč (vstupenky lze zakoupit na místě půl hodiny předem nebo v předprodeji na pokladně kina Scala).

Film: Iluze

Film: Iluze

V originálním pojetí filmu jako počítačové hry předkládá autorka osobní reportáž z Budapešti, kde strávila rok na studijním pobytu. Divák pasovaný do role účastníka hry prochází několika levely, které ho uvádějí do všednodenních momentů dotýkajících se citlivých bodů současné maďarské společnosti: nahlíží hlavní město očima turisty, ale většinou je nucen se ze subjektivního pohledu maďarských občanů zamýšlet nad svobodou umění, právem na vzdělání, problematikou lékařské péče a v komplexním měřítku diskutabilní politickou situací, v níž je opakovaně skloňováno jméno maďarského premiéra Viktora Orbána.

Režie: Kateřina Turečková (2018, 60 minut, česky, anglické titulky)
Po projekci filmu následuje beseda s jeho autorkou Kateřinou Turečkovou.

Letní kino: Zábava, zábava (PL)

Letní kino: Zábava, zábava (PL)

Film přináší strhující příběhy tří žen různého věku, které jsou v různých fázích závislosti na alkoholu. Čtyřicetiletá Dorota je úspěšná prokurátorka, která pije podle svých slov proto, aby se nezbláznila. Chrání ji imunita, díky níž se snaží vyhnout odpovědnosti za přestupky, kterých se pod vlivem alkoholu dopustila. Další z hrdinek je uznávaná chiruržka Teresa, která už kvůli pití přišla o rodinu a zůstala jí jen práce v nemocnici, situace se však vymkne kontrole, když jednou přijde opilá do služby. Studentka Magda miluje bouřlivé večírky, a protože jí studium jde skvěle a má i dobrou práci, nikdo jí nic nevyčítá. Přijde však chvíle, kdy ztrácí půdu pod nohama a dojde k tragédii.

Režie: Kinga Dębska (2018, 88 minut, polsky, anglické a české titulky)

Letní kino – Meeting Brno
Zveme vás do kina pod širým nebem na sérii tří filmů umožňujících umělecky zpracovaná setkání se třemi zeměmi, s nimiž nás pojí podobné historické zkušenosti poválečné doby. Promítneme filmy odrážející současnost v bývalém východním Německu, Maďarsku a Polsku.

Vstupné:  100 Kč (vstupenky lze zakoupit na místě půl hodiny předem nebo v předprodeji na pokladně kina Scala).

Letní kino: Láska mezi regály (DE)

Letní kino: Láska mezi regály (DE)

Christian je rváč a muž s pochybnou minulostí, který svým zjevem evokuje pitbulla. Jednu etapu má za sebou, tu druhou začíná jako pomocná síla ve velkoskladu, kde je jeho nejzářivější perspektivou možnost obsluhovat vysokozdvižný vozík. Pro někoho, kdo sotva zvládá svůj vlastní život a vegetuje na sociálním dně, je i tohle velká výzva. Christiana se ujímá veterán Bruno a zasvěcuje ho do mikrokosmu, v němž se žije podle specifických pravidel a ve svérázných bublinách jednotlivých oddělení. Při jedné z pauz potkává Christian prostořekou a okouzlující Marion z oddělení lahůdek. Láska mezi regály je křehká, civilní a realistická romance z místa, kde není vidět na nebe.

Režie: Thomas Stuber (2018, 125 minut, německy s českými titulky)

Letní kino – Meeting Brno
Zveme vás do kina pod širým nebem na sérii tří filmů umožňujících umělecky zpracovaná setkání se třemi zeměmi, s nimiž nás pojí podobné historické zkušenosti poválečné doby. Promítneme filmy odrážející současnost v bývalém východním Německu, Maďarsku a Polsku.

Vstupné: 100 Kč (vstupenky lze zakoupit na místě půl hodiny předem nebo v předprodeji na pokladně kina Scala)

Generace „N“: Deutschböhme

Generace „N“: Deutschböhme

Česko-německý dokumentární film Generace „N“: Deutschböhme zachycuje očima dnešních třicátníků osudy českých Němců. Svůj příběh vypráví čtyři pamětníci ze Sudet, z nichž dva museli po roce 1945 zůstat v Československu, a dva byli vysídleni. Ve filmu se jeho autorky spolu s pamětníky vydávají do jejich původních domovů, kde se jim stávají průvodci a interprety (zaniklé) krajiny.

Režie: Veronika Kupková, Olga Komarevtseva (2016, 83 min, česko-německé znění s titulky)
Po projekci filmu proběhne debata s jeho autorkou Veronikou Kupkovou.

Pořad se koná ve spolupráci se Skautským institutem.