pouť smíření
Setkání s pamětníky

Setkání s pamětníky

V refektáři Augustiniánského opatství proběhne moderované a tlumočené setkání s pamětníky z řad brněnských Němců. Při společném vyprávění nahlédneme do jejich vzpomínek na dětství, na léto 1945 i na přijetí v sousedních zemích. Dozvíme se, jak se proměňoval jejich vztah ke ztracené domovině a jak vnímají dnešní Brno.

Pouť smíření

Pouť smíření

Již po třinácté se vydáme po stopách více než dvaceti tisíc Brňanů, kteří byli během poslední květnové noci roku 1945 hnáni směrem k rakouským hranicím. Zatímco práceschopní muži museli zůstat ve městě na nucené práce, do průvodu byly nahnány ženy, děti a starci. Na cestě a v následujících dnech a týdnech útrapám podlehlo nejméně 1700 z nich.
Od roku 2015 jdeme symbolicky proti směru historického pochodu, tedy od hromadného hrobu v Pohořelicích zpět do Brna. Před čtyřmi lety brněnští zastupitelé v souvislosti s Poutí přijali Deklaraci smíření a společné budoucnosti, která se stala historickým milníkem v procesu vypořádání se české společnosti s touto kapitolou našich dějin.

Také letošní Pouť bude jedinečným zážitkem a příležitostí pro neopakovatelná setkání. Akce se zúčastní mnoho desítek pamětníků i osobností veřejného života z České republiky, Rakouska a Německa, včetně členů oficiální delegace ze Stuttgartu, s nimiž zároveň oslavíme třicetileté výročí partnerství obou měst, které započalo těsně před sametovou revolucí.
K průvodu se lze libovolně připojit či se vrátit do Brna prostřednictvím bezplatné autobusové dopravy podél trasy. Jízdní řád zde

Na zakončení Pouti zahraje Shadow Quartet, formou stánků se představí a doprovodný program nabídnou sdružení a iniciativy aktivní na poli česko-německo-rakouských vztahů (Česko-německý fond budoucnosti, Tandem, Österreich Institut a další) a nebude chybět dobré jídlo a pití. Pouze v tento den v zahradě opatství mimořádně vystavíme komiksovou sérii Opraski sbrněnski historje, kterou pro festival Meeting Brno v roce 2017 vytvořil Jaz.

Podrobný program dne 

08:30 Brno
Odjezd prvních autobusů s účastníky z Mendelova náměstí od zastávek podél pivovaru

09:00 Brno
Odjezd dalších autobusů z Mendelova náměstí

09:30 Pohořelice
Úvodní slovo a uctění památky obětí, vypravení se na cestu

12:00 Ledce, Jihomoravský Kraj, Czech Republic (10 km)

14:00-14:30 Rajhrad, Jihomoravský Kraj, Czech Republic (17 km)
Stánek s informacemi, vodou a občerstvením na křižovatce Masarykova-Štefánikova

16:30 Modřice (24 km)
Stánek s vodou a informacemi na Náměstí Svobody

17:00 Gymnázium Brno, Vídeňská, příspěvková organizace (30 km)
Stánek s vodou a občerstvením, koncert kapely Urband (pochod dorazí kolem 17:45)

18:30 Brno, Mendlovo Náměstí (32 km)
Slovo primátorky města Brna Markéta Vaňková, primátora Stuttgartu Fritz Kuhn Stuttgart a velvyslanců obou sousedních zemí

20:00-22:00
koncert kapely Shadow Quartet v Augustiniánské opatství Staré Brno, Mendlovo náměstí

Účastníci se mohou k průvodu libovolně přidat či se od něj odpojit díky zvláštním autobusovým linkám, které budou po celou dobu kyvadlově jezdit podél trasy.

Paralelně s průvodem se od 16 hodin v Refektáři Augustiniánského opatství koná povídání s pamětníky tehdejších událostí. Proběhne ve formátu kruhů, do kterých se účastníci rozesadí spolu s pamětníky.