Po stopách bratří HAASů v Masarykově čtvrti
Domů Events Po stopách bratří HAASů v Masarykově čtvrti

Po stopách bratří HAASů v Masarykově čtvrti

Dne 17. října byl Pavel Haas, světoznámý hudební skladatel, zavražděn v Osvětimi. K uctění jeho památky proto Meeting Brno pořádá procházku po Masarykově čtvrti a inscenaci HAAS_dny po slávě.

Setkáme se v 18:30 na náměstí Míru a půjdeme společně k nové pamětní desce Pavla Haase na roh Havlíčkovy a Rudišovy, kde Pavel Haas bydlel v letech 1935-40. U pamětní desky promluví autor portrétu Jiří Plieštik a muzikolog Ondřej Pivoda z Moravského zemského muzea. 

Společně se pak vydáme Masarykovou čtvrtí až na Vaňkovo náměstí, kde ve 20:00 začne divadelní představení. Přímo na místě, kde inscenace začíná svůj děj. Kde jinde by se proto mělo hrát, než právě na Vaňkově náměstí, v prostoru bývalé Brněnky, nynějšího tanečního studia NoFeet.

HAAS_dny po slávě

Na návštěvě u Huga Haase. Divadelní rozhovor s velkým českým hercem a jeho bratrem. Multižánrová inscenace.

„Smysl hned nepochopíš, musíš jen věřit, že co žiješ, smysl dává…“

Autorská inscenace Martina Dvořáka pro herce a tanečníka je založena na dostupných pramenech o herci Hugo Haasovi a jeho bratru Pavlovi, který zahynul v roce 1944 v koncentračním táboře v Osvětimi. Koncept vychází z jejich pomyslného rozhovoru před Hugovou smrtí, který rekapituluje a nahlíží na svůj život. Projekt je uveden na malém prostoru s velkým důrazem na kombinaci realistického činoherectví a stylizované pohybové „choreografie“. Herec představuje Hugo Haase, tanečník jeho bratra Pavla. Hudební stránka inscenace vychází z komorní tvorby skladatele Pavla Haase a filmové tvorby Huga Haase. Autorem je Jan Hanák Sonority. Mluvící tanečník představuje rovinu mrtvého bratra Pavla plnou fantazie, symboliky a metafyzičnosti či nedoslovnosti, herec pak svět stále žijícího Huga Haase s jeho bolestmi, nejistotou, minulostí a realitou. Oba interpreti se nacházejí po celou dobu na scéně. Momenty dramatické a intimní jsou střídány humornými a exhaltovanými. Důležitý přínos inscenace je v mapování doposud ne příliš známého Haasova období v Holywoodu a ve Vídni. V roce 2021 uplynulo 120 let od narození Huga Haase v Brně.

Představení vzniká za finanční podpory: Hlavního města Prahy, Statutárního města Brna, Státního fondu kultury, Prahy 1 a Olomouckého kraje.

Autor, režijní koncept, choreografie: Martin Dvořák
Hudba: Jan Hanák Sonority
Kostýmy: Denisa Nová
Účinkují: Martin Dvořák a Norbert Žid
Asistent režie a choreografie: Lucie Hrochová a Míla Šturc
Spolupráce na textu: Lukáš Novák, Slávka Hozová a Lucie Hrochová
PR spolupráce: Dominika Černá, Ondřej Král
Foto: Oskar Stolín

Vstupenky v ceně 250,- možno zakoupit na GoOut zde.

Pořad se koná ve spolupráci s ProArt a tanečním studiem NoFeet. 

Datum

17.10.22
Expired!

Čas

20:00

Umístění

No Feet
Vaňkovo náměstí 1a
 
Podpořte nás
Podpořte nás