„Vždycky, v každé situaci lze jednat, nejen trpět”
Domů Events „Vždycky, v každé situaci lze jednat, nejen trpět”

„Vždycky, v každé situaci lze jednat, nejen trpět”

diskusní fórum k odkazu Marie Kudeříkové pro dnešek

Odbojářka Marie Kudeříková, jejíž jméno dobře znají ti, kdo chodili do školy před rokem 1989, byla pro mladší generace zapomenuta. Zavržení všech hrdinů a hrdinek komunistické éry bylo součástí toho, jak se naše společnost po sametové revoluci vyrovnávala s vlastní minulostí. Letošní sté výročí narození této mimořádně statečné ženy je příležitostí, abychom se pokusili přiblížit její příběh bez ideologického balastu a nalézt v něm inspiraci platnou i v dnešní době.
Můžeme v postojích Marie Kudeříkové zahlédnout podobné motivy, jaké vyjádřil Václav Havel v postavě zelináře z Moci bezmocných? A je únosné v souvislosti s osudem komunistické hrdinky zmínit pasáž z poslední encykliky papeže Františka Fratelli tutti?

„Podstatné není neustále dosahovat velkých výsledků; to totiž ani vždycky není možné. Dokážu-li tedy pomoci jednomu jedinému člověku žít lépe, je tím dostatečně odůvodněno darování vlastního života druhým… Do plnosti dorůstáme tehdy, když boříme zdi a naše srdce se naplňuje tvářemi a jmény. Velkých cílů z našich snů a plánů můžeme dosáhnout jen částečně… Je proto ušlechtilé vkládat naději do skryté síly semene dobra, které rozséváme, a tak začít procesy, jejichž plody budou sklízet jiní.”

Diskutují:
Magda Vašáryová – herečka, diplomatka, představitelka Marie Kudeříkové ve filmu Jaromila Jireše … a pozdravuji vlaštovky

Daniela Poláková – autorka knihy Marie Kudeříková: životnost mýtu a lidské zkušenosti

Anna Putnová – pedagožka a podnikatelka

Pavel Karous – autor umělecké instalace Ve vzduchu plove jablůňka

Moderuje Martina Viktorie Kopecká a David Macek.

Pořad proběhne pouze v češtině.
Vstup zdarma. Omezená kapacita. Doporučujeme rezervaci níže na této stránce.

Datum

28.07.21
Expired!

Čas

19:00

Umístění

Nádvoří Městského divadla Brno
Lidická 16
 
Podpořte nás
Podpořte nás