hudba
Koncert Hokr & Tiché lodi

Koncert Hokr & Tiché lodi

Před rokem 1989 představoval underground jediný prostor pro zcela svobodnou uměleckou tvorbu. Underground jako alternativní proud myšlení, životního stylu a kultury má však své místo i v dnešním světě.

Tiché Lodi (Brno)
Kytara a hlas na pomezí ticha a hudby. Ambientní alternativa, alternativní ambient.
Projekt původem olomouckého písničkáře a recitátora žijícího a tvořícího v Brně.

Hokr (Praha)
Pražská alternative/underground/rocková kapela, která se zrodila na sklonku roku 1979. Jen několik zasvěcených zná podobu původního nositele toho jména, jímž byl nemytý, lehce retardovaný divous, podle posledních zpráv dnes žijící kdesi v lesích, obrostlý chorošem a zcela bez kontaktů s lidskou havětí. K celkem nicneříkajícímu pojmenování Hokr či spíše ideovému propojení určitých vlastností jeho majitele a budoucího hudebního projevu tohoto seskupení dopomohla náhoda. Symbolizovalo dobrovolný a přirozený krok do pootevřených otlučených dveří vedoucích na tmou zahalené točité schodiště ústící kdesi hluboko pod povrchem do loučemi ozářené jeskyně, kde čekalo blíže neurčené, rozhodně však menší než malé množství lidí, aby se všichni shodli na tom, že žít mezi normálními lidmi jim pije krev asi tak zhruba stejně.

Vstupné: 100 Kč (vstupenky na místě)

Závěrečný koncert Meeting Brno

Závěrečný koncert Meeting Brno

Chrámová sborová hudba jako oslava 30. výročí partnerství měst Brna a Stuttgartu.

Letošní ročník festivalu Meeting Brno zakončíme společným koncertem chlapeckého sboru Stuttgarter Hymnus-Chorknaben a brněnského smíšeného sboru Ars Brunensis. V průběhu večera zazní chrámová hudba období renesance, baroka, romantismu a také díla současných hudebních skladatelů. Koncert je věnován 30. výročí partnerství Brna a Stuttgartu.

Účinkují:
Stuttgarter Hymnus-Chorknaben, Ars Brunensis
Sbormistři: Rainer Johannes Homburg, Dan Kalousek
Varhany: Hannes von Bargen

Lavutara: Cestami romských muzikantů a jejich písní

Lavutara: Cestami romských muzikantů a jejich písní

Výstava nabízí autentický pohled na hudební kulturu Romů z perspektivy samotných aktérů (hudebníků, organizátorů hudebního života, výrobců a opravářů hudebních nástrojů a dalších pamětníků) a zároveň dává možnost seznámit se i se širším společenským kontextem. Jedna z tematických kapitol výstavy prezentuje návazné souvislosti přelomového roku 1989, který se stal výrazným impulzem k sebeorganizační aktivitě československých Romů. Významným počinem se v tomto ohledu stal 1. světový romský festival ROMFEST 1990 uspořádaný v Mariánském údolí v Brně-Líšni agenturou ROMART – hospodářským účelovým zařízením Romské občanské iniciativy (ROI), která v porevolučních letech sehrála významnou roli při artikulaci požadavku aktivní účasti Romů na politické správě státu. Unikátní festival s mezinárodní dramaturgií, na kterém vystoupilo na stovky účinkujících, proběhl za přítomnosti politické reprezentace – včetně tehdejšího prezidenta ČSFR Václava Havla.

17:00 komentovaná prohlídka výstavy

18:00 hudební program

Tradiční romská hudba v podání Lukáše Čonky a Romana Horvátha a cimbálových muzik Milana Horvátha a Viliama Oračka. Událost probíhá v rámci Hudebního léta v Muzeu romské kultury – série koncertů výrazných skupin a osobností brněnské romské hudební scény.

Pořad se koná ve spolupráci s Muzeem romské kultury.

Rok smíření 2020-2021: „Přichází čas společných kroků“

Rok smíření 2020-2021: „Přichází čas společných kroků“

Ekumenické setkání

České země čekají v nadcházejících dvou letech kulatá výročí zásadních historických událostí, která nás po staletí rozdělují: 600 let od vyhlášení křížové výpravy proti husitům, 400 let od bitvy na Bílé hoře, 400 let od popravy 27 českých pánů na Staroměstském náměstí v Praze.

Smyslem Roku smíření 2020-2021 je dotýkat se společně těchto dějinných milníků, nechat stranou vzájemné výčitky a nekonečné přeměřování podílů viny. Návrh této iniciativy bychom rádi představili v rámci ekumenického setkání „Přichází čas společných kroků“ za účasti vzácných hostů. Hudební doprovod vytvoří při číši vína prostor k neformálnímu setkání a vzájemnému naslouchání.

Inspirováni brněnským Rokem smíření 2015 a Poutním programem Husovských slavností 2015 „vyjadřujeme přání, aby všechny minulé křivdy mohly být odpuštěny a abychom se nezatíženi minulostí a ve vzájemné spolupráci obraceli ke společné budoucnosti.“

Vystoupí: S. Francesca Šimuniová, Daniel Ženatý, Pavel Hošek, Alexandr Flek, Jana Merunková, Miriam Kolářová a další

Hudební doprovod: CM Pajtáš