procházky
Arnoldova vila

Arnoldova vila

Spolek kulturní centrum Josefa Arnolda vám v rámci festivalu Meeting Brno opět představí klenot architektury 19. století, Arnoldovu vilu. V první polovině 20. století ji vlastnila Cecilie Hože, přímá teta Grety Tugendhatové. Ta vile vtiskla art decový charakter, který si vila zachovala doposud.
Na přilehlé zahradě se můžete těšit na příjemné posezení v idylických stinných zákoutích, drobné domácí občerstvení a kreativní doprovodný workshop. Akce je vhodná i pro rodiče s dětmi.

Začátek komentovaných prohlídek vždy v celou hodinu a v půl,  poslední prohlídka v 17:30. Rezervujte si místo na prohlídce na rsvp@meetingbrno.cz – omezená kapacita!

Procházka po stopách rodiny Löw-Beer

Procházka po stopách rodiny Löw-Beer

Společně s Danielem Löw-Beerem tvoříme novou stezku vedoucí po stopách rodiny Löw-Beer v Brně a její autor vás po ní dnes provede. Zblízka se tak seznámíte s příběhy stavitelů vily Tugendhat a Löw-Beer i s kulturou moravského židovského modernismu dvacátých a třicátých let. Věděli jste, že nedaleko Brna se nachází Schindlerova továrna, proslavená filmem Stevena Spielberga? I ta je součástí příběhu rodiny Löw-Beer.
Mapa stezky bude dostupná on-line na stezkybrno.cz, kde najdete i další stezky, které vznikly v rámci festivalu Meeting Brno.

Sraz u hlavního vstupu na výstaviště.

Mikrosvět židovské komunity v období normalizace

Mikrosvět židovské komunity v období normalizace

Období po invazi armád Varšavské smlouvy do Československa v srpnu 1968 nazvali komunističtí ideologové normalizací. S návratem metod stalinského komunismu se vrátila i posedlost státních orgánů vším židovským. Boj s imaginárním, všudypřítomným sionistickým spiknutím nemohl nezasáhnout židovské obce. Jejich existence v období normalizace představovala určitý mikrosvět, ve kterém se na menším prostoru, ale neméně intenzivně odehrávaly podobné procesy jako ve většinové společnosti.
Zveme vás na krátkou prohlídku brněnské synagogy doplněnou o komentovanou procházku přes ulici Ponávka do sálu brněnské pobočky Židovského muzea v Praze, kde zazní přednáška dokumentaristy Martina Šmoka, autora výstavy „Labyrintem normalizace: židovská obec jako zrcadlo většinové společnosti“.

Sraz před budovou synagogy na Skořepce 13

Pořad se koná ve spolupráci s Židovským muzeem v Praze.

Po stopách třetího odboje v centru Brna

Po stopách třetího odboje v centru Brna

Kde se ukrýval agent Oliva, kde byl vězněn básník Rotrekl, kde byl zatčen odbojář Leo Žídek. Kde byli souzeni, vězněni a krutě mučeni odbojáři z odbojových skupin Sodan či skupiny „Majerová a spol.“? V jakém vězení psal Zahradníček básně? Kde se odvážný boxer Jan Simandl pokusil o útěk a zůstal zaklíněn v mříži vězeňské cely?
Příběhy třetího odboje vám přiblíží publicista Luděk Navara a Miroslav Kasáček ze sdružení Paměť.
Procházka povede od Šilingrova náměstí a skončí na ulici Bratislavské.

Pořad se koná ve spolupráci s Občanským sdružením Paměť.

16:00 sraz na Šilingrově náměstí před hotelem Barceló.